Home / Rasy / Psy ozdobne i do towarzystwa / Grzywacz chiński – charakterystyka i opis rasy

Grzywacz chiński – charakterystyka i opis rasy

grzywacz chiński

Grzywacz chiński to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Nazwa czworonoga jest ściśle związana z jego pochodzeniem. Według najstarszych zapisków bezwłose psy były hodowane przez najwyższe grupy społeczne w Chinach już w II wieku przed naszą erą. Wówczas to, dzielono je na dwie grupy – małe i delikatne oraz duże i masywne. Grzywacz chiński był nieodłącznym towarzyszem mnichów, dworzan oraz marynarzy. Ze względu na fakt, iż bardzo często były zabierane w dalekie, zamorskie podróże – rasa zdobyła popularność także poza kontynentem azjatyckim.

Współczesny grzywacz chiński to dzieło amerykańskich hodowców. W latach 80-tych XIX wieku krzyżowano nagie psy meksykański i peruwiańskie z psami miniaturowymi. Już 1885 roku grzywacz chiński zaliczył swoją pierwszą wystawę, a ponad 100 lat później opracowano jego wzorzec.

Te małe, niezwykle energiczne psy występują w dwóch odmianach – bezwłosej oraz powderpuff (znany również jak długowłosy).

Odmiana bezwłosa posiada jedynie grzywę. Włosy znajdować się mogą także na łapach, szyi oraz ogonie, tworząc tzw. pióropusz. Z kolei odmiana powderpuff jest cała pokryta długimi, miękkimi włosami.

Grzywacz chiński to pies niezwykle elegancki. Posiada ciemne, średniej wielkości oczy i gładką głowę. Jego nos jest wydatny, może przybierać różne kolory. Ma wydłużoną, zaokrągloną czaszkę. Z całą pewnością o jego urodzie można powiedzieć, że jest specyficzna.

grzywacz chiński bezwłosy
Grzywacz chiński bezwłosy
grzywacz chiński powderpuff - długowłosy
Grzywacz chiński powderpuff (długowłosy)

Grzywacz chiński pielęgnacja

grzywacz chiński pielęgnacja

Pielęgnacja psów tej rasy jest bardzo wymagająca. Choć wzorzec mówi o tym, iż bezwłosa odmiana posiada włosy jedynie na grzywie, łapach oraz szyi, to rzeczywistość bardzo często wygląda inaczej. Nadliczbowe owłosienie pojawia się głównie na tułowiu oraz kończynach. W przypadku psów wystawowych, należy usuwać zbędne owłosienie.

Grzywacz Chiński powinien być kąpany około 3-4 razy w miesiącu. Należy wykorzystywać szampony przeznaczone dla psów długowłosych. Na grzywę oraz włosy na łapach oraz szyi warto nakładać odżywkę.

Uwarunkowania genetyczne grzywacza chińskiego sprawiają, że może posiadać braki w uzębieniu. Jego zęby wykazują również tendencję do powstawania kamienia nazębnego, dlatego też regularne szczotkowanie (preparatami dla psów) jest bardzo istotne.

Niezwykle ważne jest również odpowiednie nawilżanie skóry oraz ochrona przed słońcem. Psy o jasnym pigmencie są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne. Zaleca się stosowanie kremów z filtrami UV.

Grzywacz chiński opieka – jak się opiekować?

grzywacz chiński opieka

Psy tej rasy uznawane są za niezwykle inteligentne, doskonale odnajdują się we wszelakich zawodach posłuszeństwa. Ich podatność na szkolenie jest bardzo wysoka. Należy mieć jednak na uwadze, że grzywacz chiński jest słaby psychicznie, dlatego też zaleca się stosowanie pozytywnego szkolenia.

Grzywacz chiński wymaga dużej dawki ruchu. Dedykowany jest dla osób młodych i aktywnych. Doskonale odnajduje się w małych mieszkaniach i mieście.

Grzywacz chiński wychowanie – jak wychowywać?

Grzywacz chiński to pies niezwykle wrażliwy, dlatego też socjalizację z obcymi ludźmi, hałasem i różnymi przedmiotami należy rozpoczynać w wieku szczenięcym.

Psa należy szkolić metodami pozytywnymi – tzn. nagradzać za dobrze wykonane polecenia i nie karcić za brak posłuszeństwa. Grzywacze chińskie bardzo szybko uczą się nawet najtrudniejszych poleceń.

grzywacz chiński wychowanie

Rasa uznawana jest za słabą psychicznie – jakikolwiek stres lub zbyt duże napięcie rodzi u grzywacza strach i brak pewności siebie. Podczas wystaw i innych psich eventów należy zadbać o dobrą atmosferę i komfort czworonoga.

Chiński grzywacz żywienie – jak karmić?

Dieta grzywacza chińskiego powinna być zróżnicowana, zbilansowana i zdrowa. Psom tej rasy można serwować zarówno jedzenie gotowe (suche karmy), jak i samemu przyrządzać posiłki: gotowane lub BARF.

Ze względu na wymagającą pielęgnację skóry warto wzbogacić dietę takimi suplementami jak biotyna, witamina B oraz wielonienasycone kwasy Omega 3 i 6.

Jeden komentarz

  1. Cudowne psy. Byłam szczęśliwą posiadaczką Grzywacza przez 12 lat. To wyjątkowe pieski o cudownym charakterze. Bardzo mocno się przywiązują, uwielbiają być tulone, głaskane i przytulane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *