Home / Zdrowie / Gorączka u psa – objawy, jak zmierzyć i zbić?

Gorączka u psa – objawy, jak zmierzyć i zbić?

Prawidłowa ciepłota ciała psa oscyluje w granicach od 37,5oC do nawet 39oC. Zależna jest od rasy, wielkości czworonoga oraz jego wieku. W każdym przypadku, gdy termometr wskazuje temperaturę wyższą – mamy do czynienia z gorączką.

gorączka u psa

Gorączka u psa

Gorączka to reakcja obronna organizmu na atak wirusów, grzybów, bakterii. Może być wywoływana również przez obecność ciał obcych oraz alergenów.

Gorączka u czworonoga wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza. Nie można jej lekceważyć i bagatelizować. O ile w przypadku ludzi, ciepła herbata z miodem i czosnkiem może okazać się skuteczna, o tyle w przypadku psów – wszelkie domowe rozwiązania są po prostu nieefektywne.

Jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?

Temperaturę u czworonoga można zmierzyć przy wykorzystaniu termometrów elektronicznych, dostępnych w każdej aptece. Z punktu widzenia medycyny, najdokładniejszego pomiaru dokonamy poprzez umieszczenie końcówki termometru w odbycie czworonoga na głębokości około 3-4 centymetrów. W zależności od termometru, pomiar trwa zwykle od 2 do 3 minut.

Temperaturę zmierzyć można także wykorzystując pirometr – przyrząd umożliwiający bezdotykowy pomiar. To urządzenie analizuje promieniowanie cieplne emitowane przez badane ciało. Pomiar jednak nie jest tak dokładny jak ma to miejsce w przypadku termometru.

Gorączka u psa – objawy

Podwyższona temperatura ciała to reakcja organizmu, której bardzo często towarzyszą także inne, liczne objawy, a mianowicie:

  • dreszcze
  • apatia
  • przyśpieszenie akcji serca
  • brak apetytu
  • senność
  • zmiana zachowania
  • chowanie się w ciemnych i cichych miejscach

W zależności od przyczyn występowania gorączki mogą pojawiać także inne objawy, o których powinniśmy poinformować weterynarza. Pozwoli to szybciej zdiagnozować przyczynę podwyższonej temperatury ciała czworonoga.

Jak zbić gorączkę u psa?

Temperatura powyżej 39oC u psa wymaga naszej natychmiastowej interwencji. Należy możliwie szybko skontaktować się z lekarzem, celem podania leków przeciwgorączkowych.

Niestety, nie zawsze szybka interwencja jest możliwa. Spośród domowych rozwiązań, najbezpieczniejszą i najefektywniejszą metodą jest aplikacja czopków z pyralginą.

Gorączka u psa – leki

Stosowanie leków przeznaczonych dla ludzi może spowodować więcej szkód niż korzyści. Dla przykładu – paracetamol podany czworonogowi może doprowadzić do wymiotów, biegunek, obrzęku łap i wielu innych groźnych defektów. Z tego też względu, przestrzegamy przed leczeniem gorączki u psa na własną rękę.

Jeden komentarz

  1. Dzisiaj, na całe szczęście dyżury weterynaryjne są 24h na dobę (przynajmniej w większych miastach). Zastrzyk działa najlepiej – dlatego ja zawsze decyduję się na wizytę u weta. To najlepsze z możliwych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *