Home / Rasy / Aportery, płochacze i psy dowodne / Golden retriever – charakterystyka i opis rasy

Golden retriever – charakterystyka i opis rasy

Golden retriever (pot. golden) to pies sklasyfikowany w VIII grupie FCI (aportery, płochacze i psy dowodne). Prawdopodobnie rasa ta jest wynikiem krzyżówki żółtego retrievera (potomka niewielkiego nowofunlanda i wczesnego labradora) oraz spaniela wodnego. Celem hodowcy było uzyskanie odważnej i silnej rasy aportującej, która chwytałaby w sposób możliwie delikatny. Wszystko po to, aby nie uszkodzić złapanej zwierzyny.

golden retriever

Dzisiaj golden to pies „wielu talentów”. Wykorzystywany jest między innymi jako pies aportujący, asystujący, ratowniczy, wykrywający narkotyki i materiały wybuchowe. To czworonóg, który doskonale odnajdzie się we wszelakich konkursach i zawodach.

Golden retriver to pies wysportowany i silny. Osiąga wysokość do 61 centymetrów i wagę do 40 kilogramów. Cechuje go ogromna wytrzymałość.

Golden ma umiarkowanie szeroką głowę z mocną kufą. Jego oczy są dobrze rozstawione, ciemnobrązowe o śniadych powiekach. Uszy zaś ma średniej wielkości, osadzone są na wysokości oczu. Występuje w dwóch umaszczeniach – kremowym lub złotym. Jego szata jest gładka lub falista – z gęstym i wodoodpornym podszerskiem. Ogon goldena noszony jest równo z linią grzbietu.

Golden retriever pielęgnacja

Golden retriever to pies, którego pielęgnacja nie jest zbyt absorbująca. Najwięcej uwagi poświęcić należy sierści – powinna być wyczesywana kilka razy w tygodniu (najlepiej miękką, włosianą szczotką). Zabieg ten warto poprzedzić spryskaniem specjalną odżywką ułatwiającą rozczesywanie.

golden retriever pielęgnacja

U goldena bardzo często diagnozuje się stany zapalne w uszach, dlatego też zaleca się ich regularną kontrolę i czyszczenie. Uszy czyścimy przy wykorzystaniu specjalnych preparatów oraz wacika.

Pies powinien mieć codziennie szczotkowane zęby. Regularnego przycinania wymagają również pazury. Oczy należy przemywać każdego dnia, celem eliminacji zanieczyszczeń i tzw. śpiochów.

Częstotliwość kąpieli goldena zależna jest od tego w jakim środowisku pdrzebywa. Myjemy go tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Golden retriever opieka – jak dbać?

Golden to pies, który wymaga sporej dawki aktywności fizycznej. Powinien codziennie ćwiczyć i aportować, gdyż sprawia mu to ogromną przyjemność.

golden retriever opieka - jak dbać

Golden jest z natury psem bardzo przyjaznym. Doskonale odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt. Jest również świetnym kompanem dla dzieci – pod warunkiem, że nauczymy go ograniczać swoją naturalną żywiołowość. Lubi szczekać, ale nie nadaje się na stróża. Wszak, w każdym człowieku widzi świetnego towarzysza.

Golden retriever wychowanie – jak wychowywać?

Golden to pies uznawany za rasę bystrą, która szybko się uczy. W końcu nie bez powodu odnajduje się roli asystenta i ratownika.

golden retriever wychowanie

Od wieku szczenięcego psa należy uczyć bezwzględnego posłuszeństwa.  Mimo, że goldeny uchodzą za rasę łagodną – nieprawidłowa socjalizacja i wychowanie mogą doprowadzać do działań destrukcyjnych. Z tego też względu psu należy zapewnić zajęcie, które będzie nieustannie absorbować jego uwagę.

Golden wymaga nie tylko ćwiczeń o charakterze fizycznym, ale także psychicznym.

Golden retriever żywienie – jak karmić?

Golden to pies duży i bardzo aktywny, dlatego też jego dieta będzie dosyć kosztowna. Karmić go można zarówno gotowymi karmami (suchymi i mokrymi), jak i jedzeniem przyrządzanym „na własną rękę” (surowym lub gotowanym).

W przypadku decyzji o żywieniu gotowymi karmami, należy korzystać tylko i wyłącznie z produktów z „najwyższej półki”. Absolutnie odradzamy oszczędzanie na psiej karmie, gdyż będzie skutkować to zarówno defektami zdrowotnymi, jak i urodowymi.

golden retriever żywienie

Z kolei jeśli chodzi o żywienie jedzeniem domowym, istotne jest to aby zapewnić odpowiedni bilans w diecie i dostosować go do wagi/wzrostu psa oraz podejmowanej aktywności fizycznej.

Psy dorosłe powinny być karmione maksymalnie dwa razy na dobę. Szczeniaki zaś mogą przyjmować do pięciu posiłków dziennie. Jedzenie powinno być podawane o stałych porach, co pozytywnie odbije się na procesach metabolicznych.

U goldenów bardzo często diagnozuje się alergie pokarmowe. Więcej o diecie hypoalergicznej znajdą Państwo tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

Jak golden retriever chodzi w ciąży?

Ciąża goldena trwa od 58 do 68 dni.

Ile żyje golden retriever?

Długość życia goldena oscyluje w granicach 10-13 lat.

Czy golden retriever linieje?

Tak, goldeny linieją – niekiedy bezustannie, dlatego też nie są polecane pedantom.

Czy golden retriever może mieszkać w bloku?

I tak. I nie. Golden bywa szczekliwy, co może być kłopotliwe. Nie mniej jednak, odpowiednie wychowanie i zapewnienie dużej dawki aktywności fizycznej sprawi, że mieszkanie w bloku będzie jak najbardziej możliwe.

Czy golden retriever może mieszkać na dworze?

Zdecydowanie nie. Golden nie jest psem do budy. To towarzyski, wymagający uwagi pies.

Czy golden retriver to dobry pies dla dzieci?

Tak, pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji i wychowania. Jest cierpliwy, wyrozumiały i łagodny.

Jeden komentarz

  1. Ja bym jeszcze dodała że bardzo lubią wodę.. Chyba że tylko mój tak ma .. Nie daj boże zobaczy jakąś kałuze na spacerze to z kremowego psa robi mi się czekoladowy 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *