Dog niemiecki – charakterystyka i opis rasy

dog niemiecki

Dog niemiecki to pies sklasyfikowany w II grupie FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy). Pierwotnie traktowany był jako pies bojowy i myśliwski. Często towarzyszył w polowaniach na dziki.

Dzisiaj dog niemiecki to pies, który zdecydowanie częściej traktowany jest jako stróż i obrońca. Nierzadko, klasyfikuje się go jako psa do towarzystwa. Wszak, uwielbia pieszczoty, przytulanie i głaskanie. Mimo swojej dużej masy ciała, określany jest mianem kanapowca.

Jest to pies, który może ważyć nawet 95 kilogramów. Zaliczany się go do ras olbrzymich. Jest niezwykle silny, wytrzymały i szybki. Nie do końca zdaje sobie sprawę ze swojej masy, dlatego też może stanowić zagrożenie dla dzieci i dorosłych o wątłej budowie.

Dog niemiecki występuje w umaszczeniach: żółtych i pręgowanych, błękitnych (stalowych), czarnych oraz białych z czarnymi dużymi łatami. Jego szata jest krótka, gładka i lśniąca. Ma średnie, naturalnie wiszące, wysoko osadzone uszy oraz długą proporcjonalną głowę. Oczy doga są ciemne, migdałowate. Pies ten posiada gruby u nasady ogon, który jest wysoko osadzony i wiszący.

Dog niemiecki

Dog niemiecki pielęgnacja

Pielęgnacja doga niemieckiego z całą pewnością może być określona mianem łatwej. Psy tej rasy linieją raz w roku (w okresie jesiennym). Wymagają regularnego szczotkowania (1-2 razy na tydzień) i wyczesywania martwych włosów.

Kąpiele przeprowadzamy tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Ze względu na gabaryty tego czworonoga, realizacja tego zabiegu może być niemałym wyzwaniem. Dlatego też bezwzględnie należy przyzwyczajać go do kąpieli już w wieku szczenięcym.

Dog niemiecki - pielęgnacja

Wiszące uszy należy regularnie czyści i kontrolować. Podobnie z resztą należy obchodzić się z oczami, które dodatkowo warto regularnie poddawać badaniom (przedstawiciele tej rasy stosunkowo często borykają się z problemami ze wzrokiem).

Dog niemiecki opieka – jak się opiekować?

Mimo sporej masy ciała, doga niemieckiego można określić mianem kanapowca. To czworonóg, który wymaga średniej dawki ćwiczeń i aktywności. Uwielbia zabawę i pieszczoty. Wobec dzieci jest cierpliwy i wyrozumiały, ale może nieświadomie je przewrócić.

Dog niemiecki może wykazywać instynkty myśliwskie wobec mniejszych zwierząt. Do innych psów jest raczej zdystansowany.

Dog niemiecki wychowanie – jak wychowywać?

Dog niemiecki jest psem, który uczy się stosunkowo wolno. Szkolenie należy przeprowadzać już w wieku szczenięcym, gdyż zapanowanie nad dorosłym psem o tak dużej masie ciała może być niezwykle trudne. Pies ten potrzebuje konsekwentnego i cierpliwego opiekuna. Odpowiednio socjalizowany i wychowany dog nie wykazuje agresji, jest opanowany i ma wysoki próg pobudzenia.

Dog niemiecki - wychowanie

Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, może wykazywać działania destrukcyjne.

Dog niemiecki żywienie – jak karmić?

Bilans wartości odżywczych psa tej rasy zależny jest od podejmowanej aktywności fizycznej. Inaczej bowiem żywić będziemy czworonoga pracującego, a inaczej kanapowca.

Zalecamy korzystać z gotowych karm suchych, dedykowanych dla ras olbrzymich. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Przygotowanie posiłków na własną rękę dla ras olbrzymich jest o wiele bardziej czasochłonne i kosztowne.

Dog niemiecki - żywienie
Stojak na karmę jest niezbędnym akcesorium dla przedstawicieli ras olbrzymich.

U dogów niemieckich często dochodzi do skrętu żołądka. Aby zminimalizować ich ryzyko, należy podawać psu jedzenie dwa razy na dobę (psy dorosłe).  W diecie szczeniaka dopuszcza się podawanie nawet do pięciu posiłków dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaką wagę maksymalną osiąga dog niemiecki?

Psy tej rasy osiągają wagę do 95kg, a suki do 70kg.

Czy dog niemiecki może żyć z małymi dziećmi?

Ze względu na swoje gabaryty i brak ostrożności, doga niemieckiego należy izolować od pociech.

Ile kosztuje dog niemiecki?

Dog niemiecki z rodowodem FCI to koszt oscylujący w granicach od 4000 do 7000 złotych.

Jaką wysokość osiąga dog niemiecki?

Najwyższy pies tej rasy mierzył 109.2cm, a suka 90.2cm. Oba wyniki stanowią światowe rekordy Guinnesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *