Doberman – charakterystyka i opis rasy

Doberman to pies sklasyfikowany w II grupie FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy). Nazwa rasy pochodzi od nazwiska jej twórcy – Louisa Dobermanna, którego celem było wyhodowanie ostrego, odważnego i czujnego psa obronnego.

doberman

Początkowo wykorzystywane były tylko jako psy obronne. Dzisiaj ich przeznaczenie jest znacznie szersze. Te inteligentne czworonogi sprawdzają się również jako psy stróżujące, policyjne, wojskowe i ratownicze.

Dobermany to niezwykle energiczne czworonogi. Poruszają się zwinnie, są bardzo szybkie i wytrzymałe. Ich umięśniona sylwetka w połączeniu z charakterystyczną długą i mocną głową sprawia, że wyglądają bardzo groźnie. Rasa ta cechuje gęsta, krótka i przylegająca do ciała szata. Najczęściej występują w dwóch umaszczeniach: czarno-podpalanym oraz czekoladowo-podpalanym. Mają owalne, ciemne oczy i średniej wielkości, przylegające uszy. Aby uzyskać kwalifikacje hodowlaną ich wygląd nie tylko musi pokrywać się ze wzorcem rasy. Dobermany muszą zostać również poddane próbom pracy.

Do niedawna dobermany poddawane były zabiegom kopiowania uszu i obcinania ogona. Na dzień dzisiejszy jest to zabronione (w Polsce i wielu innych krajach).

Doberman pielęgnacja

Pielęgnacja dobermana nie jest zbyt absorbująca. Ze względu na specyficzną, gładką i pozbawioną podszerstka szatę, jego sierść się nie plącze i nie filcuje. Jednakże, brak regularnego szczotkowania może skutkować wypadającymi włosami niemalże przez cały rok.

Do zabiegu szczotkowania zalecamy używać szczotek o gęstym, niezbyt twardym włosiu. Absolutnie odradzamy wykorzystywanie akcesoriów metalowych, gdyż mogą one podrażnić skórę i uszkodzić sierść czworonoga.

Dobermana należy kąpać do kilku razy w roku (w zależności od potrzeb). Ze względu na specyfikę sierści, przy kąpieli zaleca się stosować środki nawilżające i odżywiające. Regularnie należy czyścić i kontrolować stan uszu, oczu oraz zębów czworonoga.

Doberman opieka – jak się opiekować?

Dobermany to psy, które cechuje duża siła i wytrzymałość. Wymagają sporej dawki aktywności fizycznej każdego dnia. Długie spacery, bieganie, aportowanie i zabawa – to ulubione formy spędzania wolnego czasu. Jeśli nie zapewnimy czworonogowi odpowiedniej ilości ruchu, może wykazywać zachowania destrukcyjne.

doberman opieka

Psy tej rasy są także bardzo wrażliwe. Niesprawiedliwe traktowanie, drwiny, poniżanie i naśmiewanie się jest przez nie doskonale odczytywane.

Doberman wychowanie – jak wychowywać?

Dobermany są niezwykle pojętne. Uważa się je, za jedne z pięciu najinteligentniejszych ras psów. Uchodzą powszechnie za psy agresywne, co niekoniecznie jest prawdą. Odpowiednio socjalizowane i wychowywane czworonogi nie wykazują takowych zachowań.

Szkoląc dobermana musimy być bardzo cierpliwi. Początkowo czworonogi tej rasy mogą całkowicie ignorować nasze polecenia. Jednakże konsekwentne i systematyczne szkolenie prędzej czy później przyniesie pożądane efekty. Wobec czworonoga należy stosować tylko i wyłącznie metody pozytywnego szkolenia.

doberman wychowanie

Doberman żywienie – jak karmić?

Doberman ze względu na swoją wysoką aktywność potrafi naprawdę sporo jeść. Można go karmić zarówno gotowymi, suchymi karmami (zalecamy wybór specjalistycznych karm dla psów o podwyższonej aktywności), jak i jedzeniem przygotowywanym na własną rękę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że druga opcja jest rozwiązaniem znacznie droższym. Doberman o wadze 45 kilogramów potrafi zjeść podczas doby 0,5 kg mięsa, 0,3 kg owoców i warzyw oraz 0,3 kg uzupełniaczy w postaci makaronu lub ryżu.

Dietę dobermana warto uzupełniać suplementami zawierającymi wielonienasycone kwasy tłuszczowe, aby zapobiec problemom ze stawami. Psy tej rasy podatne są na skręt żołądka, dlatego też jadłospis czworonoga powinien składać się z dwóch posiłków. Bezpośrednio po konsumpcji psu nie zaleca się podejmować aktywności fizycznej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy doberman jest agresywny i groźny?

Agresja u dobermanów występuje coraz rzadziej. Hodowcy nie decydują się na krzyżowanie agresywnych jednostek. Zaleca się jednak wybór odpowiedniej hodowli, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Jaka jest długość życia dobermana?

Średnia długość życia dobermana to 10-12 lat.

Ile waży doberman?

Psy tej rasy osiągają wagę od 40 do 45kg, a suki od 32 do 35kg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *