Home / Żywienie / Dlaczego pies je trawę?

Dlaczego pies je trawę?

Twój pupil z całą pewnością ma mało wspólnego z krową, więc nic dziwnego, że czujesz się zdezorientowany/a gdy ten zajada się trawą. A jest to widok całkiem powszechny! Psy ochoczo konsumują źdźbła, a czasem nawet całe kępki trawy! Czy jest to powód do zmartwień?

dlaczego pies je trawę

Dlaczego pies je trawę?

Czworonogi bardzo często zainteresowane są konsumpcją trawy. Dlaczego to robią? Dlaczego psy jedzą trawę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż powodów takiego zachowania jest co najmniej kilka.

  • Niedobory w diecie
    Zjadanie trawy przez psa bardzo często jest wynikiem niedoborów żywieniowych w diecie. Pies, jedząc trawę pragnie zaspokoić niespełnione potrzeby żywieniowe, a w szczególności zapotrzebowanie na błonnik.

    Kiedy pies sięga po trawę często (niemal przy każdej możliwej okazji) – powinniśmy dokładnie zweryfikować jego dietę i sprawdzić czy aby na pewno jest ona pełnowartościowa.

  • Walory smakowe
    Psy bardzo często podgryzają trawę, gdyż … porostu im smakuje! To może wydawać się banalne, ale kiedy zauważysz, że Twój czworonóg starannie selekcjonuje źdźbła trawy i wybiera tylko te młode i miękkie – możesz być prawie pewna/y, że robi z powodu atrakcyjnego smaku.

  • Problemy z układem trawiennym

    Kiedy nasz pupil łapczywie sięga po trawę, a następnie wymiotuje – może być to oznaką, że ma jakieś problemy z układem trawiennym. Psy, za pomocą roślin zielnych chcą oczyścić przewód pokarmowy, co zresztą bardzo często im się udaje.

    Kiedy jednak sytuacja się powtarza, może to oznaczać, że problem jest znacznie poważniejszy. Niekiedy wskazuje to na obecność robaków jelitowych lub uszkodzenia mechanicznego przewodu pokarmowego.

  • Nuda i ciekawość
    Wiele dziwnych zachowań Twojego czworonoga można wyjaśnić zwyczajną nudą. Ponadto psy z natury są dosyć ciekawskimi osobnikami, dlatego też próbują i smakują wielu rzeczy.

    Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil je trawę bo jest znudzony, upewnij się czy gwarantujesz mu wystarczająco dużo ćwiczeń i zabawy.

  • Naśladownictwo
    Psy bardzo często zachowują się jak małe papużki i po prostu kopiują zachowania innych przedstawicieli gatunku. Ze szczególną łatwością przychodzi im robić wszystko to, co ich matka. Uważają to bowiem za właściwe i słuszne. A przecież „co wolno wojewodzie…”.

  • Wzbudzanie zainteresowania
    Jeśli Twój pies zauważył, że zaczynasz się nim interesować, gdy on delektuje się smakiem pysznej, zieloniutkiej trawy, to istnieje duża szansa, że wykorzysta to w przyszłości.

    Cel uświęca środki. Mój właściciel jest mną wyraźnie zainteresowany.

Co zrobić, gdy pies je trawę i wymiotuję?

Wymioty po zjedzeniu trawy nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak schemat jedzenia trawy i wymiotów powtarza się, należy bezwzględnie skontaktować się z weterynarzem.

Kiedy pies po zwymiotowaniu czuje się lepiej, oznacza to, że najprawdopodobniej jego „naturalna kuracja” okazała się skuteczna. Wówczas to, wizyta u weterynarza nie jest konieczna.

Czy trawa może zaszkodzić psu?

Najkorzystniej byłoby, gdyby nasz pies nie wykazywał zainteresowania innym pożywieniem, aniżeli to, które znajduje się w jego misce. Nie mniej jednak, psy nie zawsze robią to czego byśmy od nich oczekiwali.

Trawa sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla Twojego psa, aczkolwiek znajdować się na niej mogą środki chemiczne pod postacią herbicydów i pestycydów. Ponadto, na trawnikach w środku miasta znajduje się wiele spalin, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pupila.

Dlatego też, powinniśmy pozwalać na konsumpcję trawy tylko w takich miejscach, które nie będą niosły za sobą ryzyka zjedzenia niepożądanych szkodliwych substancji i toksyn.

Jak zniechęcić psa do jedzenia trawy?

Niestety, nie każdy pies reaguje na komendę „nie wolno” i bezwarunkowo słucha się swojego właściciela. Jeśli i Twój pupil jest nie do końca posłuszny, to możesz mieć małe problemy z odciągnięciem go od trawy.

Dlatego też, na spacery z psem, który trawnik traktuje jak ulubioną restaurację, zawsze warto ze sobą brać atrakcyjne przysmaki lub zabawki. Dzięki temu, z łatwością odwrócimy uwagę psa od brudnej, zanieczyszczonej i pokrytej niezdrowymi substancjami trawy.

3 komentarze

  1. O tak, mój Labrador to uwielbia podgryzać trawnik, ale robi to raczej sporadycznie. Nie sądziłam, że może mu czegoś brakować…

  2. Czy jeśli pies je trawę cyklicznie (powiedzmy raz na tydzień) to czy warto iść do weterynarza, czy jest to normalne?

  3. Warto zapytać o tę kwestię przy okazji jakiejś wizyty u weterynarza – na pewno chodzisz na jakieś szczepienia itp. z psem. Nie mówię że trzeba od razu panikować, ale warto o to zadbać. Też trzeba zastanowić się nad takimi kwestiami czy zapewiasz psu właściwą dietę, od kiedy pies je trawę i czy po jej spożyciu wymiotuje lub ma biegunkę. Na chłopski rozum przeklkuluj takie aspekty i wtedy zdecyduj czy psu potrzebna jest pomoc weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *