Home / Zachowanie / Dlaczego pies biega za ogonem?

Dlaczego pies biega za ogonem?

dlaczego pies biega za ogonem

Wydawać by się mogło, że pogoń za ogonem to tylko i wyłącznie niewinna zabawa. W rzeczywistości może stanowić to sygnał alarmujący, że z naszym czworonogiem jest coś nie tak. Nieustanne bieganie za ogonem może być powiem objawem znudzenia, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub innych dolegliwości o charakterze psychicznym.

Pies biega za ogonem

Bieganie za ogonem nie zawsze stanowi objaw choroby. W momencie kiedy pies raz na jakiś czas bawi się własnym ogonem i za nim biega – nie ma powodów do obaw. Wszakże, jest to forma rozrywki i chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku czworonogów, które za ogonem biegają praktycznie bez przerwy. Wówczas, prawdopodobnie pies boryka się z chorobą psychiczną określaną mianem nerwicy natręctw.

Co to jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli choroba objawiająca się poprzez wielokrotną realizację tych samych czynności. Uważa się, że zachowania tego typu pojawiają się u psów:

  • opuszczonych
  • poddanych nieprawidłowej socjalizacji
  • za szybko zabranych od matki

Co więcej, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą być dziedziczone lub pojawiać się w wyniku niewłaściwego odżywiania.

Jak leczyć i zapobiegać nerwicy natręctw?

Terapia lecznicza i profilaktyczna wygląda tak samo i opiera się głównie na zasadach poprawnej socjalizacji i wychowania czworonoga. Przede wszystkim, powinniśmy poświęcać psu odpowiednią ilość czasu. Należy bezwzględnie zapoznać się z charakterystyką czworonoga, aby zrozumieć jakie potrzeby ma dany osobnik.

Pies powinien prowadzić urozmaicone, aktywne i pełne rozrywki życie. Nie możemy zaniedbywać jego potrzeb, gdyż może to mieć wpływ na jego kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Należy przy tym pamiętać, że wychowanie psów należy przeprowadzać już w wieku szczenięcym. Im pies jest starszy, tym trudniej wypracować właściwe wzorce zachowań.

Konsekwencje bezustannej pogoni za ogonem

Najbardziej oczywistą konsekwencją pogoni za ogonem jest uraz fizyczny. Nieustające gryzienie ogona bardzo często kończy się poważnymi ranami, które zmuszają właściciela do wizyty u weterynarza.

Obsesyjne zachowania kompulsywne mogą również wpływać na kontakty społeczne i powodować zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu. W zaawansowanych przypadkach czworonóg może być agresywny w stosunku do właściciela próbującego przerwać jego nieustanną gonitwę.

Jeden komentarz

  1. Czy nerwica natręctw jest już prawdopodobna wtedy kiedy pies goni swój ogon średnio około 3-4 razy dziennie? Czy można to jeszcze uznac za zabawę lub po prostu swędzący ogon? Obserwuję już od jakiegoś czasu taki nawyk u psa. Nie robi tego bezustannie ale kilka razy na dzień, więc trochę sie martwie tym co przeczytalem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *