Home / Żywienie / Dieta hypoalergiczna dla psa

Dieta hypoalergiczna dla psa

dieta hypoalergiczna dla psa

Reakcja alergiczna to odpowiedź układu odpornościowego na kontakt z alergenem. Może mieć różne nasilenie, począwszy od lekkiego świądu poprzez niewydolność oddechową, aż po zgon.

Czynników alergennych jest co najmniej kilkadziesiąt. Niezwykle popularną przyczyną występowania choroby jest alergia pokarmowa. Jednocześnie stanowi jedną z najtrudniejszych w diagnostyce oraz leczeniu.

Alergia pokarmowa u psów – objawy

Reakcja alergiczna na pokarmy może występować u każdej rasy. Układ immunologiczny doprowadza do bardzo zróżnicowanych reakcji alergicznych. Najczęściej spotkać się można z: biegunkami; świądem; wymiotami; wzdęciami oraz zmianami skórnymi.

Na skutek zachowania psa (lizanie sierści, drapanie się, ocieranie o przedmioty) może również wystąpić stan zapalny, strupy oraz wyłysienia.

alergia pokarmowa u psa

Należy mieć na uwadze, że wyżej wymienione objawy niekoniecznie muszą oznaczać alergię pokarmową. Podobne symptomy zauważyć można również przy obecności pasożytów (np. Nużeńca) czy grzybicy.

Dieta hypoalergiczna dla psa

Leczenie alergii pokarmowej realizowane jest przy stosowaniu tzw. diety eliminacyjnej. Polega ona na eliminowaniu (jak sama nazwa wskazuje) pokarmów, które mogą powodować nadwrażliwość. W pierwszej kolejności należy usuwać źródła białek zwierzęcych: wołowinę; wieprzowinę; drób. To właśnie białka zwierzęce najczęściej przyczyniają się do reakcji alergicznej u czworonogów.

Produkty należy eliminować pojedynczo. Poprawa stanu zdrowia czworonoga (ustanie świądu, biegunek itd.) powinna mieć miejsce po kilku tygodniach (4-8).

Przy realizacji diety eliminacyjnej zaleca się zrezygnować ze wszelkiego rodzaju dodatków – tj. przysmaków, przekąsek i nagród. Nie należy jednak zapominać, że dieta musi być pełnowartościowa – tj. pies musi otrzymywać stosowną dawkę białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Pożywienie musi być bogate w minerały i witaminy.

dieta hypoalergiczna dla psa

Zmiana nawyków żywieniowych u czworonoga powinna być wprowadzana powoli. Nie można w czasie kilku dni zmienić całej psiej diety, gdyż może to skutkować nieprzystosowaniem układu trawiennego i nasileniem objawów takich jak biegunki, wymioty.

Dieta dla psa alergika – gotowe karmy hypoalergiczne

Na rynku dostępne są liczne produkty przystosowane do alergii pokarmowej. To wygodne rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla przygotowywania posiłków dla psa w domu. Karmy hypoalergiczne zwykle bazują tylko na jednym źródle białka.

Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie w przeciwieństwie do diety eliminacyjnej nie pozwala ustalić, który składnik diety wywołuje reakcję alergiczną.

Najczęściej występujące alergenne składniki w diecie psa

Składnik

Czynniki uczulający

wołowinaalbumina bydlęca, bydlęce lgG
dróbalbumina
jajakonalbumina, owomucyna, lizozym, owomukoid, owoalbumina
mlekoalbumina surowicy bydlęcej, kazeina, laktoza, β-laktoglobulina, α-laktoalbumina
rybyhistamina
zbożealbumina, globulina, gliadyna, gluteina
ziemniakiglikoproteidy
pomidoryglikoproteidy
sojaglicynia, globulina
ryżalbuminy należące do rodziny inhibitorów enzymów z grupy amylazy i trypsyny

Warto zauważyć, że pies może być uczulony na więcej niż jeden z składnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *