Istnieje szereg różnych opinii na temat najlepszych sposobów żywienia psów. Gotowe karmy, jedzenie gotowane czy dieta BARF? Quot homines tot sententiae: suo’ quoique mos. – te słowa Terencjusza zdają się być najlepszą odpowiedzią na powyższe pytania. Wszak, w przełożeniu na język polski oznaczają „Ile ludzi, tyle zdań.„
W dzisiejszej publikacji pragniemy skoncentrować się na popularnej w ostatnim czasie diecie BARF. Czy faktycznie jest to najlepszy sposób żywienia psów? Jakie ma wady i zalety? Na czym polega? Ile kosztuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w dalszej części tego artykułu.
Spis treści
Co to jest dieta BARF?
BARF, a właściwie Biologically Appropriate Raw Food lub Bones And Raw Food, to dieta stworzona przez australijskiego hodowcę i weterynarza – Iana Billinghursta. Podstawę jadłospisu BARF stanowi mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Niewielki udział w diecie mają natomiast warzywa, owoce oraz oleje. W diecie BARF brakuje miejsca dla wszelkiego rodzaju modyfikowanej żywności oraz zbóż.
Ian Billinghurst w swoich książkach, tj.: „Daj swojemu psu kość„, „Szczenięta odchowywane na kościach” i „Dieta BARF„, wielokrotnie wymieniał korzyści wynikające z tzw. barfowania, a mianowicie:
- poprawa pracy układu trawiennego
- ograniczenie ryzyka wystąpienia wielu chorób (mniejsza częstotliwość niezaplanowanych wizyt u weterynarza)
- poprawa kondycji skóry i sierści czworonoga
- lepsza kondycja zębów, poprawa zapachu z pyska psa

Co więcej, ten australijski hodowca poświęcał w swoich książkach sporo miejsca na krytykę składu karm dla psów. Warto jednak pamiętać o tym, że Billinghurst swoje testy i obserwacje przeprowadzał w latach 80′ i 90′. Wówczas to, jakość karm była znacznie gorsza. Dzisiaj, sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie mniej jednak, z całą pewnością istnieje szereg argumentów „za” stosowaniem tej formy żywienia psów.
Jakie są założenia diety BARF?
Według Iana Billinghursta, pies jest względnym miesożercą, dlatego też udział surowych kości i mięsa w jego diecie nie powinien być mniejszy, aniżeli 60-80%. Około 20% powinny stanowić owoce i warzywa. Ponadto, dieta może być uzupełniona o podroby, jajka czy oleje.
Autor diety uważa, że kości drobiowe są najbardziej wartościowym źródłem białka, doskonale sprawdzającym się w żywieniu czworonogów. Przekonuje on, że zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, iż tego typu dieta jest wolna od wszelkich chemicznych dodatków, co czyni ją najzdrowszym rozwiązaniem.
Jak przekonują entuzjaści diety BARF, jest to rozwiązanie, które sprawia, że dieta jest zróżnicowana i pełnowartościowa. Dostarcza zwierzętom wszelkie niezbędne minerały, witaminy i kwasy tłuszczowe. Co więcej, zwolennicy tzw. barfowania przekonują, że stosowanie innych form żywienia może mieć szereg wad, a mianowicie:
- gotowe karmy produkowane są głównie z mięsa najniższej jakości (odpadków)
- gotowe karmy zawierają aromaty zapachowe, barwniki i konserwanty
- podczas gotowania jedzenia (obróbki termicznej) dochodzi do utarty szeregu właściwości odżywczych
- w gotowych karmach znajduje się mnóstwo węglowodanów, które nie są potrzebne czworonogom i znacząco obciążają ich układ pokarmowy
Z całą pewnością, powyższe tezy mogą być prawdziwe. Należy jednak pamiętać, że coraz częściej producenci oferują karmy bardzo wysokiej jakości, które bazują w 60-80% na mięsie. Wolne są również od wszelkiego rodzaju konserwantów i barwników.
Warto wiedzieć! Dyskusje na temat najlepszych form żywienia zdają się nie mieć końca. Na forach, portalach społecznościowych czy nawet w gabinetach weterynaryjnych toczą się prawdziwe „bitwy na argumenty” pomiędzy zwolennikami różnych form odżywiania. |
Składniki w diecie BARF
Dieta BARF nawiązuje do jadłospisu psowatych żyjących w naturalnych warunkach. Z tego też względu, bazuje na nieprzetworzonych produktach. W składzie diety powinny znaleźć się:
- Surowe kości z mięsem – to podstawa diety, która powinna stanowić co najmniej 60% jadłospisu. Psu można podawać kości pochodzenia drobiowego, baraniego, króliczego, zajęczego oraz wieprzowego. Kości wołowe są zbyt twarde dla czworonoga. Kości nigdy nie należy gotować, gdyż stają się kruche i tym samym niebezpiecznie ostre dla przewodu pokarmowego czworonoga.
- Podroby – w diecie BARF znajduje się także miejsce dla organów wewnętrznych (podrobów). należy unikać podrobów wieprzowych ze względu na potencjalną obecność wirusa Aujeszkyego (wścieklizna rzekoma). Reszta podrobów stanowi bardzo ważny element diety BARF, gdyż jest źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. Według zaleceń autora jadłospisu, podroby powinny stanowić około 10% jadłospisu.
- Inne produkty pochodzenia zwierzęcego – jadłospis warto uzupełnić o inne produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. jaja, jogurty, twaróg, oleje. Zalecana ilość innych produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie BARF to około 10% jadłospisu.
- Owoce i warzywa – jarzyny to bardzo ważny element diety BARF. Należy stosować tylko dojrzałe owoce i warzywa. Psu najlepiej podawać w zmielonej formie, gdyż wtedy będą najlepiej przyswajalne. Należy stosować rozmaite warzywa i owoce. Unikać trzeba jedynie podawania: surowych roślin strączkowych, surowych ziemniaków, awokado, bakłażanu, zielonej papryki, pigwy, karamboli, czarnego bzu oraz winogron. Ponadto, psom w wieku szczęnięcym nie należy podawać szpinaku, buraków i rabarbaru, gdyż ograniczają wchłanianie wapnia. Według Billinghursta, owoce i warzywa nie powinny stanowić więcej niż 20% jadłospisu.
Jak ustalić zapotrzebowanie psa przy diecie BARF?
Kupując gotową karmę zwykle producent przedstawia swoje zalecenia dotyczące dawkowania. To spore ułatwienie, z którego właściele ochoczo korzystają. W przypadku diety BARF, musimy sami ustalić dzienne zapotrzebowanie psa na energię i na tej podstawie przygotować posiłek/posiłki.
Zapotrzebowanie energetyczne czworonoga zależne jest od szeregu różnych czynników, a mianowicie:
- wielkości (wagi oraz wzrostu)
- poziomu aktywności fizycznej
- cech rasowyc i osobniczych
- przeznaczenia (tryb życia)
- wieku
- ogólnego stanu zdrowia
Dawka energii dla psów różnych ras waha się od 90 kcal ME/kg m.c0,75 do nawet 200kcal ME/kg m.c0,75.
ME – energia metaboliczna; kg m.c0,75 – masa całkowita psa podniesiona do potęgi 0,75, tzw. metaboliczna masa całkowita (MMC)
Więcej na temat tego ile powinien jeść pies przeczytają Państwo w artykułach:
→ Ile powinien jeść dorosły pies?
Niezwykle ważnym aspektem prawidłowego żywienia czworonoga jest regularna kontrola jego wagi. Wszak, nie zawsze jesteśmy w stanie określić należytą dawkę pożywienia, gdyż wpływ na zapotrzebowanie ma wiele czynników.
Przy pomocy powyższych artykułów, obliczą Państwo zapotrzebowanie energetyczne czworonoga i będą mogli ułożyć jadłospis.
Warto wiedzieć! Coraz częściej w sklepach dostępne są (najczęściej pod postacią mrożonek) gotowe diety BARF – zbilansowane, urozmaicone i pełnowartościowe. |
Należy pamiętać, że dieta BARF powinna być urozmaicona. Podawanie jednego rodzaju mięsa i tych samych warzyw może skutkować niedoborami i negatywnie odbijać się na zdrowiu czworonoga. Okres bilansowania może być różny, zaleca się jednak by oscylował w granicy 7-14 dni.
Jakie są zalety diety BARF?
Według zwolenników tego modelu żywienia, dieta BARF to mnóstwo korzyści – zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu czworonoga. Najczęściej wymienianymi zaletami diety BARF są:
- poprawa wyglądu sierści i skóry pupila
- ładniejszy zapach sierści
- czystsze zęby (mniejsza ilość kamienia nazębnego)
- stolec psa jest mniejszy, a jego zapach jest mniej intensywny
- pozytywny wpływ na reprodukcję (zdrowsze mioty)
- poprawa samopoczucia czworonoga
Entuzjaści tzw. barfowania, sugerują również, że psy na diecie BARF zdecydowanie mniej czasu spędzają w gabinetach weterynaryjnych, gdyż cieszą się po prostu lepszym zdrowiem.
Jakie są wady diety BARF?
Trudno powiedzieć, aby BARF był rozwiązaniem bez wad. Niewątpliwie, jest to model żywieniowy, który wymaga znacznie szerszej wiedzy, aniżeli ma to miejsce w przypadku gotowych karm komercyjnych.
Sporo kontrowersji budzi również jedzenie kości przez psa. Niektóre czworonogi robią to zbyt raptownie, co może skutkować konsumpcją zbyt dużych kawałków i problemami trawiennymi. Tym bardziej, że kości należą do produktów ciężkostrawnych – obciążają jelita i cały układ pokarmowy.
Co więcej, brak obróbki termicznej mięsa może skutkować zarażeniem bakteriami i rozwojem takich chorób jak chociażby salmonella czy kampylobakterioza.
Idąc dalej, do wad diety BARF bez wątpienia zaliczyć należy również brak rzetelnych badań naukowych nad efektywnością i wpływem diety czworonoga. Owszem, opinie właścicieli i hodowców są pewnego rodzaju wyznacznikiem. Nie mniej jednak, inne formy żywienia również mają swoich zagorzałych fanów – z tymże, specjalistyczne karmy poddawane są restrykcyjnym kontrolom i licznym badaniom.
Gdzie kupić dietę BARF?
Produkty należy kupować w okolicznych sklepach mięsnych lub na bazarach, gdyż zazwyczaj to właśnie w tych miejscach są one najświeższe (to bardzo ważny aspekt przy karmieniu surowym jedzeniem).
Dostępne są również gotowe produkty dla diety BARF. To rozwiązanie komfortowe, gdyż posiłki są już praktycznie przygotowane. Gotowa karma BARF jest różnorodna, zbilansowana i pełnowartościowa, dlatego stanowi świetną alternatywę dla właścicieli ceniących wygodę karmienia.
Opinie na temat diety BARF
Jak już wspomnieliśmy, dieta BARF ma wielu zwolenników. Na forach, portalach tematycznych, a także na wybiegach dla psów i w gabinetach weterynaryjnych – możemy zapytać o opinie hodowców i właścicieli, którzy preferują tę formę odżywiania. Zdecydowana większość właścicieli czworonogów, którzy są na diecie BARF – poleca i rekomenduje tę dietę.
Zapraszamy do komentowania i dzielenia się opiniami na temat tego rozwiązania dietetycznego.
Brzmi fajnie ale ja bym się bała że nie zbilansuję odpowiednio składników odżywczych. Poza tym bałabym się że coś w tym surowym mięsie może zaszkodzić mojej suni. Zostanę jednak przy gotowych karmach.
Ja absolutnie polecam tę dietę. Od kiedy o niej usłyszałem jakieś 1,5 roku temu. Mówię super w końcu coś dla mojego wilczura co na pewno mu zasmakuje i będzie w pełni naturalne.
Zawsze uważałem, że te sklepowe karmy to syf! cała tablica Mendelejewa i jakieś zboża, przecież ja mam psa, a nie kurę ;D
Spróbowałem i jestem zachwycony. Piesek chyba bardziej. Na poczatku oczywiście spytaliśmy o opinię weterynarza. Ona również był przychylny. Jednak zalecił badanie krwi psu na poczatku diety. I powiem Wam że wyniki były lepsze niż przed.
Także obiema rękami i czterema łapami podpisujemy się pod pochwałą dla tej diety.
Może gdybym miała Husky’ego byłabym bardziej przekonana do tej diety. Taki pies jest większy i na pewno bardziej przypomina wilka niż mój. Ja mam małego maltańczyka. Rasa ta narażona jest na otyłość więc muszę uważać na to co je mój psiak. Przez jakiś czas rozważałam dietę BARF. Kupiłam sobie nawet książkę na ten temat, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Jednak po przeanalizowaniu. Plusów i minusów postanowiłam zostać przy gotowanym mięsie. Surowe jest zbyt dużym ryzykiem jak dla mnie. Reszta zasad jest całkiem spoko. Więc czasami czerpiemy z nich. Ale mięso musi być ugotowane!