Home / Pielęgnacja / Czyszczenie uszu u psa

Czyszczenie uszu u psa

Psie uszy przybierają różne kształty. W kontekście czyszczenia uszu psa wyróżniamy dwa typy: stojące oraz obwisłe. O ile te pierwsze zazwyczaj gwarantują prawidłową wentylację kanału słuchowego, o tyle drugie są szczególnie podatne na stany zapalne, grzybice i inne infekcje. Nie oznacza to jednak, że któraś z grup jest zwolniona z pielęgnacji.

Pielęgnacja uszu u psa

O uszy naszego pupila należy dbać bezustannie i od wieku szczenięcego. To właśnie wtedy powinniśmy przyzwyczaić czworonoga do wszelkich zabiegów związanych z pielęgnacją uszu. Jeśli rozpoczniemy zabiegi tego typu zbyt późno, pies może mieć obiekcje i niezbyt chętnie się im poddawać.

Kontrolę czystości uszu należy realizować co około dwa tygodnie. Polega ona na dokładnym przyjrzeniu się, powąchaniu oraz sprawdzeniu wacikiem czy ucho wymaga czyszczenia.

Należy pamiętać o zasadzie, iż łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Wszelkie podrażnienia ucha są bardzo bolesne i nieprzyjemne w leczeniu, a profilaktyka zajmuje dosłownie kilka chwil.

Jak należy czyścić uszy u psa?

Zabieg czyszczenia uszu jest bardzo prosty – wystarczy unieść małżowinę uszną pupila ku górze, by następnie wpuścić w kanał słuchowy specjalny żel rozpuszczający woskowinę. Aplikator z żelem należy umieścić w uchu dosyć głęboko, by wpuszczany preparat dostał się do kanału słuchowego. Następnie, należy delikatnymi, kolistymi ruchami masować nasadę ucha, by preparat dostał się jak najgłębiej.

W zależności od producenta, żel działa kilka-kilkanaście minut po czym można go usunąć przy pomocy patyczka owiniętego watą. Wacik powinien być nawilżony specjalnym preparatem do usuwania brudu z uszu.

Należy pamiętać, że jest to narząd szczególnie wrażliwy, dlatego też nasze ruchy powinny być możliwie delikatne. Ręka, którą dokonujemy zabiegu czyszczenia musi dotykać głowy pupila. W momencie niekontrolowanego ruchu psa, ograniczamy ryzyko zrobienia mu krzywdy.

U niektórych ras psów przed czyszczeniem należy usunąć włosy, gdyż uniemożliwiają dotarcie do kanału słuchowego. W takim przypadku zabieg czyszczenia należy przeprowadzić następnego dnia, gdyż ucho może ulec drobnym podrażnieniom.

Czym wyczyścić uszy psa?

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia uszu psa. Zazwyczaj ich skład oparty jest na olejkach, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zwierzęcia.

Bezwzględnie nie należy czyścić uszu psa alkoholem, octem ani wodą.

Dostanie się wody do ucha środkowego to gwarancja podrażnienia. Słuch stanowi najczulszy ze zmysłów psa, dlatego też jego podrażnienia wprawia pupila w niepokój i stan niezadowolenia. Należy o tym pamiętać również podczas kąpieli, gdzie sugerujemy delikatnie zatkać uszy psa przygotowanymi tamponami, celem zabezpieczenia przed wodą.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje czyszczenie uszu u psa?

Cena czyszczenia uszu psa w zależności od gabinetu weterynaryjnego waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Sprawdź także

Jak rozczesać kołtuny u psa?

Nieprawidłowa lub zbyt rzadka pielęgnacja sierści u psa może skutkować powstawaniem tzw. kołtunów. To defekt, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *