Home / Pielęgnacja / Czyszczenie uszu u psa – jak i czym czyścić?

Czyszczenie uszu u psa – jak i czym czyścić?

Psie uszy przybierają różne kształty. W kontekście czyszczenia uszu psa, wyróżniamy dwa typy: stojące oraz obwisłe. O ile te pierwsze zazwyczaj gwarantują prawidłową wentylację kanału słuchowego, o tyle drugie są szczególnie podatne na stany zapalne, grzybice i inne infekcje. Nie oznacza to jednak, że któraś z tych grup jest zwolniona z pielęgnacji.

czyszczenie uszu u psa

Jak zbudowane jest ucho psa?

Wygląd uszu czworonoga zależny jest od uwarunkowań rasowych. Nie oznacza to jednak, że jego budowa anatomiczna jest różna. Można wręcz powiedzieć, że ucho jako narząd słuchu – zbudowane jest zawsze tak samo: składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Te ostatnie ma wpływ na wygląd uszu. Wyróżnia się:

  • uszy pierwotne (duże, cienkie, wysoko osadzone)
  • uszy stojące (delikatnie załamane na końcu ucha)
  • uszy guzikowate (załamane bezpośrednio przy krawędzi czaszki)
  • uszy wiszące (długie, wiszące uszy)
  • uszy „motylowate” (rozłożone, przypominające skrzydła motyla)
  • uszy „świecowate” (stojące, przypominające płomyk świecy)
  • uszy nietoperza (stojące, zaokrąglone na końcach)
  • uszy „różyczkowate” (załamane do tyłu, leżące na głowie)
budowa ucha u psa

Pielęgnacja uszu u psa

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych psa jest kontrola i czyszczenie uszu. To jak często powinniśmy realizować ów proces zależne jest od typu uszu naszego pupila. Znacznie częstszych kontroli i czyszczenia wymagają psy z wiszącymi uszami. Wszak, na skutek braku dostatecznej cyrkulacji powietrza istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji.

Ze względu na fakt, iż pielęgnacja psich uszu jest zabiegiem, który musimy realizować stosunkowo często – niezwykle ważne jest to, aby już w wieku szczenięcym przyzwyczaić psa do procesu czyszczenia. Wynika to z faktu, że dorosły pies może mieć obiekcje do realizacji nowego, niezbyt przyjemnego zabiegu pielęgnacji uszu.

Poprzez termin pielęgnacji uszu u psa rozumie się regularną kontrolę optyczną i węchową oraz ewentualne czyszczenie specjalistycznym preparatem.

Należy przy tym pamiętać, że zarówno brak regularnej pielęgnacji, jak i zbyt częste czyszczenie ucha psa może stanowić przyczynę występowania chorób zapalnych – między innymi zapalenia ucha u psa.

Jak często czyścić uszy psa?

Co oczywiste, w przypadku psów z uszami wiszącymi należy zdecydowanie częściej przeprowadzać kontrolę węchową i optyczną. Zaleca się sprawdzać psie uszy przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Proces czyszczenia i jego częstotliwość zależne są od stanu zdrowia uszu naszego czworonoga. Psy, które są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje uszu (np. doświadczyły zapalenia uszu) powinny mieć czyszczone uszy nawet do czterech razy w miesiącu. W przypadku zdrowych uszu psa, zabieg czyszczenia wystarczy realizować raz na miesiąc.

Jak czyści uszy u psa?

Zabieg czyszczenia uszu jest bardzo prosty – wystarczy unieść małżowinę uszną pupila ku górze, by następnie wpuścić w kanał słuchowy specjalny preparat rozpuszczający woskowinę. Aplikator z preparatem należy umieścić w uchu dosyć głęboko, by wpuszczany środek dostał się do kanału słuchowego. Następnie, należy delikatnymi, kolistymi ruchami masować nasadę ucha, by specyfik dostał się jak najgłębiej.

jak czyścić uszy u psa

W zależności od konkretnego produktu, preparat działa od kilku do kilkunastu minut, po czym można go usunąć przy pomocy bawełnianego wacika.

Należy pamiętać, że jest to narząd szczególnie wrażliwy, dlatego też nasze ruchy powinny być możliwie delikatne. Ręka, którą dokonujemy zabiegu czyszczenia musi dotykać głowy pupila. Dzięki temu, w momencie niekontrolowanego ruchu psa, ograniczamy ryzyko zrobienia mu krzywdy.

U niektórych ras psów przed czyszczeniem należy usunąć włosy, gdyż uniemożliwiają dotarcie do kanału słuchowego. W takim przypadku zabieg czyszczenia należy przeprowadzić następnego dnia, gdyż ucho może ulec drobnym podrażnieniom.

Czym czyścić uszy psa?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele różnych preparatów do czyszczenia uszu czworonoga. Rekomendujemy stosowanie środków płynnych, których usunięcie nie będzie stanowiło większego problemu. Zbyt gęste, oleiste substancje mogą najzwyczajniej w świecie zalegać w uchu i paradoksalnie – stanowić jedną z przyczyn wystąpienia zapalenia ucha.

Wszakże, zalegające substancje w uchu środkowym to gwarancja podrażnienia. Słuch stanowi najczulszy ze zmysłów psa, dlatego też jego podrażnienia wprawia pupila w niepokój i stan niezadowolenia. Należy o tym pamiętać również podczas kąpieli, gdzie sugerujemy delikatnie zatkać uszy psa przygotowanymi tamponami, celem zabezpieczenia ich przed wodą.

Czyszczenie uszu u psa domowym sposobem

Na wielu forach traktujących o zwierzętach natknąć się można na różnego rodzaju domowe receptury na pielęgnację psich uszu. O ile jeszcze kilka lat temu ich wykorzystywanie było zasadne, o tyle dzisiaj – przy takiej dostępności (i niskiej cenie!) specjalistycznych preparatów, nie ma sensu podejmować zbędnego ryzyka. Tym bardziej, że u wielu źródeł przeczytamy, iż uszy można czyścić wodą utlenioną i spirytusem, co nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą.

Bezpiecznym, domowym rozwiązaniem jest stosowanie soli fizjologicznej (w niewielkiej ilości).

Na co musisz szczególnie uważać podczas czyszczenia uszu psa?

  • Unikaj gwałtownych ruchów. Narząd słuchu czworonoga jest niezwykle delikatny – bardzo łatwo o jego mechaniczne uszkodzenie.
  • Aplikuj zalecaną dawkę specyfiku. Zbyt duża ilość płynu do czyszczenia może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa.
  • Zrezygnuj z wykorzystywania patyczków do uszu. Zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać tylko z bawełnianych wacików. Uważaj jednak, by nie utknęły one w uchu czworonoga

Ile kosztuje czyszczenie uszu u weterynarza?

Zabieg czyszczenia uszu można z powodzeniem zrealizować u weterynarza. Koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki – zwykle oscyluje w granicach kilku – kilkunastu złotych. Rzecz jasna, cena czyszczenia uszu psa zależna jest od gabinetu weterynaryjnego.

3 komentarze

  1. Ja chodzę ze swoim psiakiem do weta na czyszczenie uszu .. Mi się nigdy nie chce dawać z kolei weterynarz ma na niego zbawienny wpływ – poza tym robi to bardziej dokładnie, zdecydowanym ruchem.

  2. Witajcie!
    Chciałbym Was drodzy psiarze przestrzec przed zakupem bardzo gęstych preparatów do uszu. Ostatnio zakupiłem taki który miał konsystencję tłustego kremu do twarzy. Czyściłem kilkakrotnie uszy psu tym preparatem. Potem zaczęły się jakieś niepokojące objawy. Ciemna wydzielina z uszu, drapanie uszu. Weterynarz stwierdził że to zapalenie ucha spowodowane właśnie użytkowaniem takiego preparatu. Okazało się że ten preparat zalegał w uchu a powinien być samoistnie usuwany przy wytrzepywaniu uszu przez psa.

  3. Dzięki za fajny artykuł. O uszy psa trzeba bardzo dbać, bo łatwo o infekcje. Ja kupiłam specjalny preparat do uszu dla psa i go używam regularnie. Pamiętać trzeba by nie wlewać do uszów wody ani nie stosować patyczków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *