Home / Żywienie / Czy pies może jeść kości?

Czy pies może jeść kości?

Czworonogi uwielbiają gryźć kości. To dla psów nie lada przysmak. Nic więc zatem dziwnego, że tak często właściciele decydują się nagradzać swoich pupili właśnie takimi rarytasami. Jednak, czy aby na pewno to dobry pomysł? Czy pies może jeść kości?

czy pies może jeść kości

Zdanie weterynarzy i psich dietetyków są w tym zakresie podzielone. Dlatego też, nie chcemy wyrokować. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić plusy oraz minusy udziału kości w psiej diecie.

Dlaczego pies powinien jeść kości?

Chrząstki, szpik kostny oraz kości to doskonałe źródła minerałów, witamin, aminokwasów, glukozaminy oraz kwasów tłuszczowych. Ich spożywanie jest zatem korzystne z punktu widzenia pełnowartościowej psiej diety.

dlaczego pies powinien jeść kości

Obgryzanie kości przez psa jest również świetnym sposobem na zachowanie czystości jamy ustnej. Z całą pewnością jest to wygodniejsze i tańsze rozwiązanie, aniżeli stosowania w tym celu specjalnych preparatów do utrzymywania higieny jamy ustnej.

Dlaczego pies nie powinien jeść kości?

Kości to materiał, który psy uwielbiają gryźć i połykać. Nierzadko zdarza się, że niesie to za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Skutkiem spożywania kości przez czworonoga może być między innymi zadławienie. Kość zalegająca w przewodzie pokarmowym może skutkować niedrożnością. Połykanie zbyt dużych elementów może doprowadzić do ucisku na tchawicę, co grozi uduszeniem.

dlaczego pies nie powinien jeść kości

Konsumpcja kości (szczególnie drobiowych) może być przyczyną uszkodzenia przewodów pokarmowych. Pogryzione, drobiowe kości są bardzo ostre, co może skutkować wbiciem lub perforacją narządów układu pokarmowego. Co więcej, połykanie zbyt dużych kawałków może doprowadzić do zalegania ich w jelitach lub żołądku.

Nie dla psa… kość

Bilans korzyści i strat wynikających z konsumpcji kości przez czworonoga jest raczej jasny. Tym bardziej, że uzupełnienie psiej diety i uczynienie jej pełnowartościową nie jest trudne. Obecnie, na półkach w sklepach zoologicznych dostępne są nie tylko specjalistyczne, pełnowartościowe karmy, ale także kompleksy witamin i minerałów.

Mimo wszystko, wiele osób nie potrafi oprzeć się pokusie podawania swojemu pupilowi kości. W takim przypadku zalecamy kontrolować spożywany przysmak. Bardzo duże znaczenie ma również wybór kości. Zdecydowanie najbezpieczniejsze są miękkie kości cielęce oraz kości wołowe. Psu należy podawać kości w formie surowej, gdyż po ugotowaniu tracą większość swoich wartości odżywczych.

2 komentarze

  1. Polecam ten artykuł wszystkim! Gdybym miał tą wiedzę wcześniej nie musiałbym w panice jechać do weterynarza z moim Yorczim, którego uraczyłem drobiową kością. Na szczęście wszystko skończyło nie najgorzej.

  2. My podajemy tylko duże, twarde kości – takie, których nasz mikrus nie będzie w stanie pogryźć i zjeść. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *