Home / Hodowla / Czipowanie psa

Czipowanie psa

Czipowanie to zabieg, który polega na wszczepieniu w okolice szyi lub między łopatki miniaturowego mikroprocesora (ang. Chip), który pozwala na identyfikację zwierzęcia. Ten bezbolesny zabieg trwa zwykle nie dłużej niż minutę i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

czipowanie psa

Chip dla psa

Chip to mikroprocesor, który zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny czworonoga. Umieszczony jest w specjalnej, szklanej kapsułce, której rozmiary nie przekraczają kilku milimetrów. Wszczepiony chip jest niezauważalny i nie powoduje żadnego dyskomfortu u psa.

Chip to swojego rodzaju nośnik danych. Korzystając ze specjalnego czytnika możemy w bardzo szybki sposób poznać dane właściciela czworonoga.

Dlaczego warto czipować psa?

Chipowanie to metoda, która pozwala zapobiegać bezdomności zwierząt. Dzięki możliwości szybkiego ustalenia, kto jest właścicielem czworonoga możemy bardzo szybko poinformować go o znalezieniu jego pupila. Ponadto, chip utrudnia sprzedaż kradzionych psów rasowych.

W specjalne czytniki wyposażone są zwykle: schroniska zwierząt, poradnie weterynaryjne, Urzędy Gmin, posterunki Policji i Straży Miejskiej.

Chipowanie psa – jak wygląda proces rejestracji czworonoga?

Rejestrację zaczipowanego psa do bazy danych może wykonać właściciel lub weterynarz dokonujący zabiegu czipowania. Należy wypełnić specjalny formularz, w którym podajemy niezbędne dane do identyfikacji czworonoga.

chipowanie psa

Wypełniony formularz przesyłany jest wówczas do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

Czy chipowanie psów jest obowiązkowe?

Czipowanie psów przebywających tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju nie jest obowiązkowe. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy pragniemy wybrać się z psem w podróż do innego kraju. Wówczas pies musi posiadać swój paszport. Jednym z warunków wyrobienia międzynarodowego dokumentu dla czworonoga jest posiadanie chipa.

Czipowanie psa – cena. Ile kosztuje zabieg chipowania?

Zabieg chipowania psa jest niezwykle prosty. Przebiega podobnie jak standardowe, cykliczne szczepienie. Dlatego też, jego cena (wraz z chipem i rejestracją) nie powinna przekraczać 100 złotych.

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie za sobą chipowanie psa – z całą pewnością warto zdecydować się na ten proces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *