Home / Żywienie / Czego nie może jeść pies?

Czego nie może jeść pies?

Psy z natury są niemałymi łasuchami. Właściciele bardzo często ulegają czworonogom i dzielą się z nimi swoim jedzeniem. Niestety, to co nadaje się do konsumpcji dla ludzi, niekoniecznie jest dobre dla czworonoga. Wynika to oczywiście z różnic w budowie układu pokarmowego.

czego nie może jeść pies

Niektóre substancje znajdujące się w ludzkim jedzeniu to prawdziwe trucizny dla psów.

Czego nie może jeść pies?

Cebula i czosnek – produkty te zawierają tiosiarczan jodu, którego spożywanie może doprowadzić do anemii psa.

Słodycze – w szczególności bazujące na kakao. Zawiera ono bowiem teobrominę, która ma negatywny wpływ na pracę mózgu oraz serca. Już nawet połowa tabliczki czekolady może okazać się dawką śmiertelną dla czworonoga.

Rodzynki i winogrona – substancje znajdujące się w tych produktach osadzają się w nerkach i negatywnie odbijają się na ich kondycji.

Alkohol – podawanie nawet najmniejszych ilości alkoholu czworonogowi może doprowadzić do szeregu patologii, m.in.: zaburzeń w zachowaniu, problemów z oddawaniem moczu, zaburzeń układu nerwowego. W przypadku podania zbyt dużej dawki dojść może również do śpiączki, utraty przytomności, a nawet śmierci czworonoga (zatrzymanie akcji serca).

Surowe jaja – mogą być źródłem bakterii Salmonelli, której objawy mogą doprowadzić nawet do śmierci czworonoga.

Mleko i przetwory mleczne – dorosłe osobniki nie posiadają enzymów trawiennych ułatwiających trawienia mleka i jego przetworów. Podawanie psu mleka grozi niestrawnością i silnymi biegunkami.

Pieczywo – dla czworonogów jest ciężkostrawne, co skutkuje zaleganiem w żołądku, zaparciami i gromadzeniem się gazów.

Ciasto drożdżowe – szczególnie groźne w stanie surowym. Po spożyciu przez psa, jego objętość może wielokrotnie zwiększyć się. To z kolei może skutkować nawet pęknięciem układu pokarmowego.

Kawa – to podobnie jak kakao, źródło toksycznej teobrominy (negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz serca).

Sól – nadmierna ilość soli w pożywieniu czworonoga doprowadza do regularnych skurczów mięśni.

Grzyby – są ciężkostrawnym pożywieniem dla psów. Ich konsumpcja, negatywnie odbija się na pracy żołądka, nerek, serca oraz całego systemu nerwowego.

Surowe ziemniaki – a w szczególności obierki (wraz z pędami), które zawierają toksyczną solaninę. Ugotowane ziemniaki nie stanowią zagrożenia dla czworonoga.

Fasola i bób – ciężkostrawne rośliny strączkowe skutkować mogą gromadzeniem się nadmiernej ilości gazów oraz wzdęciami.

Kości drobiowepodawanie psu kości drobiowych, może spowodować uraz mechaniczny przewodu pokarmowego. Kości po rozgryzieniu stają się bardzo ostre i podczas transportu do żołądka mogą wyrządzić niemałą krzywdę naszemu pupilowi.

Rabarbar, szczaw – rośliny te przyczyniają się do powstawania kamicy nerkowej.

Cytrusy – spożywanie owoców cytrusowych w nadmiernej ilości działa żółciopędnie, co może skutkować wymiotami.

Surowe ryby – zawierają trimetyloaminę, której konsumpcja może doprowadzić do anemii u psa.

Awokado – w przypadku psów to prawdziwa trucizna. Zawiera persin, który doprowadza do zapalenia gruczołu mlekowego, zaburzenia układu oddechowego i krążenia.

czego nie powinien jeść pies

Jak widać, lista produktów „zabronionych” jest bardzo długa. Psy przede wszystkim powinny jeść pokarmy dedykowane właśnie dla nich.

Czworonogi zjedzą niemal wszystko co podamy im z naszego talerza. Co do tego, że będzie im smakowało – nie ma żadnych wątpliwości. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy chwilowa satysfakcja z dokarmiania czworonoga jest warta ewentualnych konsekwencji zdrowotnych.

3 komentarze

  1. Czyli generalnie prawie jak i dla Ludzi …

    • No tak nie do końca. Np. awokado uznawane jest za owoc z wieloma dobroczynnymi i pro-zdrowotnymi właściwościami. Podobnie zresztą jak szczaw czy rabarbar (źródło witamin i minerałów)

  2. Do kości należy dopisać, że chodzi nie tylko o drobiowe ale ogólnie o gotowane, ze względu na to, że pod wpływem obróbki termicznej stają się one łamliwe w sposób niebezpieczny dla psa. Jeśli podawać kości to tylko mięsne i surowe oczywiście. Artykuł oczywiście przydatny, bo wiedza właścicieli wydawać by się mogło powinna być duża w temacie pupili. Okazuje się niestety, że jest wręcz przeciwnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *