Home / Zdrowie / Cukrzyca u psa

Cukrzyca u psa

cukrzyca u psa

Cukrzyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych u psów. Według szacunków – chorować na nią może około 0,2% wszystkich czworonogów.

Cukrzyca u psa – co to jest?

Cukrzyca to stan chorobowy polegający na przewlekłej hiperglikemii (podwyższony poziom cukru we krwi), która występuje na skutek zaburzeń metabolizmu czworonoga. Wyróżniamy trzy typy cukrzycy: insulinozależną (cukrzyca typu I), insulinoniezależną (cukrzyca typu II) oraz cukrzycę jatrogenną. Wśród psów zdecydowanie najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu I.

Przyczyny cukrzycy u psa

Cukrzyca to jednostka chorobowa, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Cukrzyca typu I wywoływana jest na skutek niedostatecznego wydzielania insuliny przez trzustkę. Spowodowane może to być reakcją autoimmunologiczną, zapalaniem trzustki oraz chorobami wirusowymi. Z kolei cukrzyca typu II jest wynikiem zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, czego przyczyną może być chociażby otyłość. Natomiast cukrzyca jatrogenna pojawia się zazwyczaj po silnej terapii lekami steroidowymi.

Objawy cukrzycy u psów

Przewlekła hiperglikemia to jednostka chorobowa, która w pierwszej fazie objawia się poprzez:

 • częste oddawanie moczu przez psa
 • zwiększone pragnienie
 • zwiększony apetyt
 • utratę wagi

Nieleczenie cukrzycy może skutkować poważnymi powikłaniami takimi jak:

 • zaćma cukrzycowa
 • apatia
 • zapalenie trzustki
 • infekcje układu moczowego

Jak rozpoznać cukrzycę?

Występowanie wyżej wymienionych objawów to sygnał do konsultacji z weterynarzem. Specjalista powinien jak najszybciej przeprowadzić niezbędne badania kliniczne, a także badania krwi oraz moczu. Konsultacja jest konieczna, z tego względu, iż objawy towarzyszące cukrzycy są charakterystyczne także dla wielu innych chorób.

Leczenie cukrzycy u psa

Cukrzyca u psa to jednostka chorobowa, która w większości przypadków jest nieuleczalna. Oznacza to, że właściciele do końca życia muszą podejmować trudy leczenia i każdego dnia dbać o trzy kluczowe elementy:

 • insulinoterapię (codzienne podawanie insuliny)
 • zbilansowaną, pełnowartościową dietę
 • odpowiednią dawkę aktywności fizycznej
cukrzyca u psa - leczenie

Celem leczenia jest poprawa jakości życia i kondycji czworonoga. Stosowanie insulinoterapii, odpowiednie odżywianie i regularna aktywność psa całkowicie eliminuje objawy tej choroby. Terapia powinna być stale i ściśle konsultowana ze specjalistą. Choroba musi być monitorowana (cykliczne badania krwi oraz moczu czworonoga).

Ważne: w przypadku leczenia suk, niezbędna jest sterylizacja (w przeciwnym wypadku trudno o skuteczną terapię).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *