Home / Rasy / Psy ozdobne i do towarzystwa / Chihuahua – charakterystyka i opis rasy

Chihuahua – charakterystyka i opis rasy

Chihuahua

Chihuahua (czyt. cziłała) to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (rasy ozdobne i do towarzystwa). Nazwa tej niewielkiej rasy pochodzi od stanu w Meksyku. Wokół pochodzenia chihuahua krąży wiele legend, a za najbardziej wiarygodną uznaje się tą, która mówi o krzyżówce małych bezwłosych chińskich psów z miejscowymi techichi.

Oryginalnym przeznaczeniem psów rasy chihuahua były rytuały religijne. Pierwotnie psy składane były w ofierze i chowane wraz z członkami rodziny. Ponadto w XVI chihuahua uchodziły za przysmak i znajdowały się w menu Tolteków i Azteków. W momencie podbicia przez Hiszpanów los tej rasy był zagrożony. Dopiero w połowie XIX wieku znaleziono 3 psy tej rasy i przewieziono do Stanów Zjednoczonych.

Aktualnie chihuahua to jedna z najpopularniejszych raz psów do towarzystwa. Niezwykle energiczne i wesoły psy są bardzo czujne. Mimo niewielkich gabarytów nie boją się stawiać czoła przedstawicielom większych ras. Uwielbiają być w centrum zainteresowania. Tym zadziornym i szczekliwym pieskom odpowiada każda forma rozrywki.

Chihuahua to zgrabny pies o dużych, okrągłych oczach. Uroku dodają mu duże, trójkątne uszy i okrągła głowa w kształcie jabłka. Jej wdzięczny, energiczny sposób poruszania się potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Występuje w dwóch szatach: chihuahua krótkowłosa i chihuahua długowłosa

Chihuahua krótkowłosa
Chihuahua krótkowłosa
Chihuahua długowłosa
Chihuahua długowłosa

Chihuahua pielęgnacja – jak dbać?

Pielęgnacja psów rasy chihuahua ze względu na swoją krępą, niewielką masę ciała nie jest zbyt absorbująca. Wyczesywanie w zależności od szaty powinno być realizowane 2-5 razy w tygodniu, średnio po kilka minut. Z kolei kąpiel u dorosłego psa należy realizować 1-2 razy w miesiącu.

Ze względu na tendencje do osadzania się kamienia nazębnego pielęgnacja zębów powinna przebiegać minimum 2-3 razy w miesiącu (nie rzadziej). Podobnie jest w przypadku łzawiących oczu, które należy przemywać minimum raz dziennie (przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem).

Wrodzona zadziorność i upartość sprawia, że warto od szczeniaka oswajać go ze wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Chihuahua opieka – jak się opiekować?

Chihuahua- jak się opiekować?

Chihuahua to psy bardzo mądre, którym nauka i przystosowanie do panujących warunków przychodzi bardzo szybko. Doskonale odnajduje się na małej powierzchni. Uwielbiają się wygrzewać, mają niską tolerancję na zimno. Średnia skłonność do zabawy i spacerów sprawia, że rasę tę można określić niewymagającą.

Rasa ta polecana jest osobom mającym sporo czasy dla swojego pupila. Ze względu na delikatność, chihuahua nie jest zalecana osobom posiadającym dzieci.

Chihuahua wychowanie – jak wychować?

Chihuahua wychowanie

Chihuahua to pies, którego wychowanie powinno być realizowane przy zastosowaniu metod pozytywnych, czyli przy użyciu wielu nagród. W stosunku do tych psów nie trzeba stosować ostrych kar. Podniesiony ton głosu wystarczy, by pies zrozumiał, że tym razem nie zasłużył na nagrodę.

Właściciele tej rasy bardzo rzadko wykorzystują potencjał psa i poddają go szkoleniu. Chihuahua wyrasta często na psa szczekliwego i hałaśliwego. Odpowiednia praca (najlepiej w wieku od 3 do 6 miesięcy) z psem może zaniechać takiego zachowania.

Socjalizację psa należy przeprowadzać w wieku od 2-4 miesięcy. To właśnie wtedy należy poddawać psa wielu kontaktom z różnymi ludźmi, przedmiotami i zabierać w wiele miejsc.

Sugeruje się wykonywanie minimum jednej 15-20 minutowej sesji szkoleniowej każdego dnia. Gdy tylko chihuahua zrozumie o co chodzi w danej komendzie, bardzo łatwo zapamiętuje i świetnie reaguje.

Chihuahua żywienie – jak karmić?

Chihuahua żywienie

Chihuahua to psy, których żywienie nie będzie zbyt kosztowne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż maksymalna waga chihuahua wynosi trzy kilogramy. Psy te jednak są bardzo wybredne i szybko przyzwyczajają się do rarytasów, które otrzymują sporadycznie.

Szczenię Chihuahua powinno otrzymywać pożywienie równe 1/10 swojej masy ciała (dziennie). Wraz z wiekiem ta proporcja maleje do 1/20 masy ciała.

Porada: Aby sprawdzić czy pies ma odpowiednią wagę przyłóż dłoń (całą dłoń, a nie same palce) do jego brzucha. Jeśli żebra są wyczuwalne oznacza to, że pies nie ma nadwagi. Gdy żebra widoczne są gołym okiem może oznaczać to niedowagę.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Chihuahua?

Koszt zakupu psa rasy Chihuahua z rodowodem waha się pomiędzy 1500-4000zł. Cena zależy od hodowli, pochodzenia, wieku, umaszczenia oraz płci.

Dlaczego Chihuahua się trzęsie?

Trzęsąca się Chihuahua to obraz bardzo powszechny. Jest to naturalne zachowanie psa, które nie jest związane z przeziębieniem lub dyskomfortem. W przypadku, gdy pojawia się sporadycznie można zignorować.

Kiedy chihuahua przestaje rosnąć?

Wzrost zostaje zatrzymany w okolicach 7-8 miesiąca życia.

Jak nauczyć chihuahua sikać do kuwety?

Psy tej rasy są bardzo pojętne. Sugeruje się wychowywanie psa przy wykorzystaniu nagród. Im szybciej rozpoczniemy proces nauki, tym łatwiej będzie zakorzenić w psu konkretne nawyki.

Czy chihuahua ma włosy?

Nie. Chihuahua ma sierść (jedwabistą, lekko falistą lub gładką).

4 komentarze

  1. Myślę, że warto wspomnieć że Chi to pieski o niesłychanym uroku i przywiązaniu do właścicieli. Każdy powrót do domu jest… cudowny, wiedząc, że te małe stworzonko będzie czekać i merdać ogonkiem. Jestem prawdziwą psiarą, kocham wszystkie psy, ale Chi mają szczególne miejsce w moim serduszko. I choć bywają zadziorne, to swoich właścicieli kochają tak mocno…

    Piękne, malutkie pieski. Ja jednak przestrzegam przed patrzeniem tylko na „wagę”. W mojej ocenie, Chihuahuy, które są nieco większe, są mniej chorowite :-). Dlatego w moim domku mieszkają dwie 3-kilogramowe suczki :-). A w planach jest kolejna… UWAGA: Chihuahua uzależnia :)))

  2. Błagam o pomoc moja cziczi ma już siedem miesięcy i nadal sika gdzie popadnie ! Spacery nauka nic !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *