Home / Rasy / Charty / Chart polski – charakterystyka i opis rasy

Chart polski – charakterystyka i opis rasy

chart polski

Chart polski to rasa pochodząca z XII-XIII wieku, przy której powstaniu udział miały charty azjatyckie. Niegdyś była to ulubiona rasa szlachty, gdyż był to znakomity kompan do polowań na zające, lisy, sarny oraz inną niewielką zwierzynę.

Po II wojnie światowej wprowadzono całkowity zakaz polowań, co znacząco zmniejszyło populację tej rasy. Skuteczne próby odtworzenia podjęto w latach 70-tych XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze mioty. Choć w rejestrze FCI widnieje od 1989 r., to dopiero w 2001 r. został oficjalnie zatwierdzony.

Chart polski to pies dysponujący niezwykłą siłą, szybkością i zręcznością. Doskonały łowca, który do tej pory wykorzystywany jest w myślistwie. To także świetny towarzysz dla którego kontakt z człowiekiem jest bardzo cenny.

Ten niezwykle odważny pies ma mocny, długi i wąski pysk. Jego uszy są średniej wielkości i znajdują się na wysokości oczu. Długi, mocny ogon podkreśla jego zgrabną sylwetkę, a piękne bursztynowe oczy dodają mu uroku. Jego szata jest krótka, sprężysta i twarda. Najdłuższa na kłębie, udach i ogonie (tworzy portki), na brzuchu z kolei jest znacznie rzadsza.

Chart polski pielęgnacja – jak dbać?

Psy tej rasy są bardzo łatwe w utrzymaniu. Krótkie włosy nie wymagają zbyt częstego wyczesywania. Kąpiel należy realizować w zależności od potrzeb.

chart polski - pielęgnacja

Utrzymanie muskularnej sylwetki wymaga dużej dawki ruchu i ćwiczeń. Pies powinien być poddawany nieustannej pracy. Nie należy ograniczać mu ruchu. Mimo średniej tolerancji na temperaturę, chart polski moż mieszkać na świeżym powietrzu.

Chart polski – wychowanie i opieka

chart polski - wychowanie

Psy tej rasy są niezwykle trudne w wychowywaniu. Warunkiem absolutnym jest socjalizacja już od wieku szczenięcego. Izolowanie psa może doprowadzić do niepożądanej agresji oraz stanów lękowych.

Charty polskie to psy skore do nauki. Szczególnie szybko uczą się w wieku szczenięcym. Wraz z upływającym czasem ich podatność na szkolenia maleje. Uwielbiają każdą formę aktywnej zabawy. Nie są zbyt hałaśliwe.

Chart polski żywienie – jak karmić?

Karma podawana psom tej rasy powinna być treściwa, gdyż charty polskie mimo wysokiego wzrostu, nie mają zbyt pojemnego żołądka. 80% podawanych produktów powinno być pochodzenia zwierzęcego (mięso, sery, mleko, ryby). Dietę uzupełniać mogą ryż, makaron oraz pieczywo. Nie należy podawać tej rasie kaszy jęczmiennej, gdyż jej fermentacja wywołuje wzdęcia.

W wieku szczenięcym dieta charta polskiego powinna być wzbogacana wapniem, fosforem oraz witaminą D3. Ponadto, należy zadbać o to, by otrzymywał także substancje ścięgniste oraz chrzęstne, co umożliwi mu prawidłowy wzrost.

żywienie charta polskiego

Dieta dorosłego psa powinna być zbilansowana i dostosowana do aktywności fizycznej, którą podejmuje. Można podawać mu zarówno surowe, jak i gotowane mięso. Podczas chłodnych okresów należy serwować tylko i wyłącznie produkty wysokokaloryczne, gdyż charty zużywają sporo energii na ogrzanie swojego ciała.

Żywienie charta polskiego może odbywać się także przy wykorzystaniu gotowych karm dla psów dużych ras. Należy jednak wybierać tylko produkty specjalistyczne, gdyż „marketowe” karmy nie są wystarczające dla tej specyficznej rasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *