Home / Rasy / Teriery / Bulterier – charakterystyka i opis rasy

Bulterier – charakterystyka i opis rasy

Bulterier to pies sklasyfikowany w III grupie FCI (teriery). Za ojca rasy uznaje się Jamesa Hinksa, który w 1862 roku po raz pierwszy przyprowadził bulteriera na wystawę. Zapiski dotyczące psa tej rasy sięgają jednak początków XIX wieku. To właśnie wtedy miało dojść do pierwszych krzyżówek pomiędzy buldogami i terierami. W wyniku tego powstała rasa bull and terrier, którą następnie skrzyżowano z hiszpańskim pointerem. Niektóre źródła wspominają również o krzyżówce ze staroangielskimi terierami, greyhoundami i dalmatyńczykami.

bulterier

Celem było wyhodowanie czworonoga o białej maści, którego charakteryzować miała waleczność, szybkość, zwinność i wytrzymałość. Psy te bowiem wystawiane były w walkach. Wykorzystywano je również do tępienia gryzoni.

Aktualnie, bulteriery uznawane są za psy do towarzystwa. Nie są jednak typowymi kanapowcami. Mają w sobie bardzo dużo energi i wymagają sporej dawki ruchu każdego dnia, przez co polecane są głównie osobom aktywnym.

Bulterier to pies niezwykle charakterystyczny. Jego sylwetka jest proporcjonalna. Oczy ma skośne i trójkątne o barwie brązowej lub czarnej. Głowa jest długa i mocna, z przodu lekko jajowata. Pies ten ma dosyć krótki i gruby ogon. Szata bulteriera jest błyszcząca, dobrze przylegająca i krótka. Rasa występuje w umaszczeniach: białym, pręgowanym, płowym, trójbarwnym oraz rudym.

Bulterier pielęgnacja

Bulteriery to czworonogi, których pielęgnacja z całą pewnością nie należy do najtrudniejszych. Najbardziej absorbujące będą zabiegi wyczesywania, które warto przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, aby na bieżąco usuwać martwy włos. Psy gładkowłose potrafią bowiem linieć niemalże przez cały rok.

Kąpiel psa należy realizować maksymalnie kilka razy do roku – wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Paradoksalnie, im rzadziej będziemy przeprowadzać te zabiegi higieniczne, tym sierść będzie w lepszej kondycji. Aby utrzymać świeżość i odpowiednią strukturę włosa zaleca się wykorzystywać specjalne odżywki w sprayu.

bulterier pielęgnacja

Bulteriery stosunkowo często borykają się z problemami oczu i uszy. Dlatego też, zaleca się regularnie kontrolować i czyścić te obszary. Zwykle, psy tej rasy nie muszą mieć obcinanych pazurów, gdyż poprzez bardzo dużą aktywność ścierają je na twardych powierzchniach.

Bulterier opieka – jak się opiekować?

Mimo pierwotnego przeznaczenia, psy tej rasy są naprawdę przyjaźnie nastawione do ludzi. Bulteriery cechuje bardzo wysoka aktywność i nieustanna chęć do zabawy. Niezapewnienie mu dostatecznej dawki ruchu skutkować może działaniami destrukcyjnymi.

Do innych psów podchodzi z dużym dystansem. Jego instynkt myśliwski może przejawiać się w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a w szczególności kotów i gryzoni. Odpowiednio prowadzony i wychowywany może jednak szybko się dostosować do panujących warunków, gdyż uchodzi za pojętnego ucznia.

Bulterier wychowanie – jak wychowywać?

Bulteriery to psy uchodzące za agresywne i groźne. Taka „łatka” z całą pewnością nie przysparza im popularności. Nie mniej jednak, dzisiaj bulterier to czworonóg, u którego jest tyle samo agresji co u każdego innego terriera – niewiele. Bulteriery to psy, których groźny wygląd może odstraszać, ale w głębi duszy – są one niezwykle przyjazne i towarzyskie. Ich pierwotne przeznaczenie przeszło całkowitą metamorfozę.

Bulteriery uchodzą za rasę inteligentną. Mówi się o nich, że potrzebują codziennych szkoleń, by nie wykazywać działań destrukcyjnych. Właściciel bulteriera musi być jednak cierpliwy. Efekty szkolenia nie zawsze przychodzą natychmiastowo.

W przypadkach, gdy pies wykazuje jakiekolwiek oznaki agresji – szczeka, atakuje i warczy na właściciela (np. w obronie swojego legowiska, miski itd.) należy udać się do behawiorysty. Nie należy karcić i bić czworonoga za brak posłuszeństwa – to najgorsze z możliwych rozwiązań, które nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów. Wręcz przeciwnie, może spotęgować agresję u bulteriera.

bulterier wychowanie

Bulterier żywienie – jak karmić?

Bulteriery to psy, które wymagają sporej dawki ruchu – dlatego też, ich dieta powinna być pod tym względem odpowiednio zbilansowana. Przy czym należy pamiętać, że brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej może skutkować nadwagą u psa.

Dorosłe bulteriery powinny być karmione 1-2 razy dziennie. Ich dieta musi być zróżnicowana i pełnowartościowa. Przygotowując jedzenie dla bulteriera samodzielnie musimy pamiętać o odpowiednich proporcjach: 30% mięso lub ryby, 30% owoce i warzywa, 30% źródło węglowodanów (rozgotowany ryż, makaron itd.). W przypadku bulterierów w wieku szczenięcym ilość posiłków powinna być większa. Do czwartego miesiąca można podawać pożywienie nawet 4-5 razy na dobę.

Oczywiście bulteriery można żywić również gotowymi karmami. Psy tej rasy mogą być żywione zarówno karmami mokrymi jak i suchymi. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż żołądki tych czworonogów są dosyć wrażliwe, dlatego też częste zmiany karm mogą im nie służyć.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo żyje bulterier?

Bulterier żyje zwykle od 11 do 14 lat.

Jak wygląda bulterier miniaturka?

Bulterier miniaturka różni się od bulteriera tylko i wyłącznie wielkością.

Ile waży bulterier?

Pies waży od 27-32 kg, a suka 22-28 kg. Miniaturka bulteriera osiąga maksymalną wagę 15 kg.

Czy bulterier jest podatny na szkolenie?

Podatność na szkolenie bulteriera jest średnia, choć uznawany jest za dosyć pojętnego ucznia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *