Home / Rasy / Psy ozdobne i do towarzystwa / Buldog francuski – charakterystyka i opis rasy

Buldog francuski – charakterystyka i opis rasy

Buldog francuski (pot. Bulwa, Frenchie) to pies sklasyfikowany w IX grupie FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Przodkami buldogów francuskich najprawdopodobniej były buldogi angielskie. Angielscy tkacze w poszukiwaniu pracy emigrowali do Francji wraz ze swoimi pupilami. Francuzom w szczególności podobały się małe buldogi ze sterczącymi uszami. W wyniku konsekwentnej hodowli w XIX wieku uzyskano psa o krępej, muskularnej sylwetce.

buldog francuski

Buldog francuski od początku swojego istnienia traktowany był jako pies ozdobny. Ten typowy kanapowiec bardzo często trafiał również do klasy wyższej.

Buldog francuski jest psem mierzącym maksymalnie 30 centymetrów. Przy czym masywna sylwetka sprawia, że może ważyć całkiem sporo, bo nawet 14 kilogramów. Ma mocną, szeroką i płaską głowę oraz wypukłe czoło. Jego uszy są średniej wielkości, szerokie u nasady i zaokrąglone na końcach. Frenchie ma krótki, gruby u nasady ogon, który jest osadzony dosyć nisko.

Buldogi francuskie mają krótki, gładki, miękki i lśniący włos, który przylega do skóry. Występują we wszystkich odcieniach barwy płowej. Bywają pręgowane i łaciate w odcienie bieli.

Buldog francuski pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga francuskiego nie jest zbyt wymagająca. Jego krótka i gładka szata wymaga wyczesywania włosianą szczotką 1-2 razy w tygodniu. Warto przy tym pamiętać, by włos spryskiwać specjalnymi odżywkami, które nie tylko go wzmocnią, ale także poprawią jego wygląd.

buldog francuski pielęgnacja

Nieco więcej uwagi należy poświęcić pofałdowanej skórze naszego pupila. Nie ma tam wentylacji, co zmusza nas do regularnego oczyszczania. W przeciwnym wypadku mogą powstawać podrażnienia i stany zapalne. Dobrze wentylowane są za to sterczące uszy buldoga. Ich pielęgnacja ogranicza się do przemywania kilka razy w miesiącu.

Psy gładkowłose z reguły nie wymagają zbyt częstych kąpieli. Jednakże buldog, ze względu na liczne pofałdowania powinien być myty minimum raz w miesiącu. Należy przy tym pamiętać, by po kąpieli dokładnie osuszać miejsca słabo wentylowane.

Regularnej pielęgnacji wymagają również oczy czworonoga. Zęby czyścimy codziennie – przy pomocy dentystycznych gryzaków i/lub pasty do zębów dla psa. Natomiast pazury obcinamy w miarę potrzeb – gdy jego chód jest słyszalny.

Buldog francuski opieka – jak dbać?

Buldog francuski jest średnio aktywnym czworonogiem. Nie wymaga dużej ilości ćwiczeń, choć bardzo lubi się bawić. Dużą radość sprawiają mu pieszczoty, przytulanie i masaże.

Frenchie to świetny towarzysz. Dogaduje się zarówno z innymi zwierzętami, jak i dziećmi. Jest cierpliwy i wyrozumiały. Rzadko zdarza mu się szczekać na obcych, dlatego nie sprawdzi się w roli stróża.

buldog francuski opieka

Polecany jest osobom starszym oraz rodzinom z dziećmi. Nie znosi samotności, dlatego też osoby spędzające sporo czasu poza domem nie będą najlepszymi właścicielami psa tej rasy.

Buldog francuski wychowanie – jak wychowywać?

Francuski buldog to pies zdolny, ale dosyć leniwy. Bardzo szybko nudzi się ćwiczeniami, dlatego też sesje treningowe powinny być krótsze, aniżeli ma to miejsce w przypadku szkolenia innych ras (maksymalny czas sesji to 10-15 minut).

buldog francuski wychowanie

Buldogi uważane są za psy uparte i niezależne. To wszystko sprawia, że nauka nie tylko wymaga cierpliwości, ale także ogromnej konsekwencji już w wieku szczenięcym.

Buldog francuski żywienie – jak karmić?

Buldog francuski to pies, który ma predyspozycje do szybkiego męczenia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby nie dopuszczać do nadwagi. Żywienie czworonoga należy dostosować do jego wieku (fazy wzrostu) oraz wagi. Odpowiedni bilans wartości odżywczych jest kluczowy.

buldog francuski żywienie

Psa można karmić zarówno gotowymi karmami (suchymi oraz mokrymi) jak i domowym jedzeniem (surowym lub gotowanym). W każdym z przypadków ważna jest regularność oraz bilans wartości odżywczych.

Karmienie gotowymi karmami jest o tyle łatwiejsze, że nie wymaga zbyt dużej wiedzy – wystarczy zastosować się do dawek sugerowanych przez producenta. Pragniemy przy tym zauważyć, że psy powinny być żywione karmami specjalistycznymi. Tzw. karmy marketowe i ich skład pozostawiają wiele do życzenia.

U psów tej rasy bardzo często diagnozuje się stany zapalne skóry, co powinno determinować właścicieli do suplementacji kwasów tłuszczowych nienasyconych z rodziny n-3 i n-6. Przy czym należy pamiętać, by zachować pomiędzy nimi odpowiedni stosunek.

Szczenięta powinny być karmione do pięciu razy na dobę. Zaś psy dorosłe do dwóch razy na dobę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy buldog francuski chrapie?

Krótka kufa psa sprawia, że buldogi francuskie chrapią, na dodatek dosyć głośno.

Czy buldog francuski uczula?

Tak. Buldog francuski nie należy do ras hypoalergicznych.

Czy buldog francuski jest agresywny?

Z natury buldog francuski jest psem o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Nie mniej jednak w wyniku nieodpowiedzialnej hodowli – jak każdy inny czworonóg może stać się agresywny.

Ile żyją buldogi francuskie?

Długość życia buldoga francuskiego oscyluje w granicach 9-11 lat.

Dlaczego buldog francuski nie ma ogona?

Buldog francuski rodzi się z ogonem szczątkowym, krótkim.

Jak buldog francuski reaguje na wysoką i niską temperaturę?

Tolerancja na upał w przypadku buldoga francuskiego jest bardzo niska. Nieco lepiej reagują na mróz, aczkolwiek zaleca się stosować kurtki i ubranka dla psa w przypadku temperatur poniżej zera.

Jeden komentarz

  1. Polecam wszystkim te pieski! Mam ich aż 3! To że rzadko szczekają na obcych by się zgadzało 😀 częściej na nich warczą. Co czasami jest kłopotliwe, ale fakt – na stróża się nadają 😉 I w sumie tyle z ich wad zostają same zalety. Francuzy to wesołe, energiczne i kochane pieski. Strasznie się przywiązują, są oddane i zaczepne. Można je zabrać wszędzie.

    PS. Może drugą wadą jest to że troszkę charczą – ale do tego można się przyzwyczaić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *