Home / Zdrowie / Borelioza u psa

Borelioza u psa

Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) to przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze pospolite Ixodes ricinus. Są one noscielami bakterii z rodziny Borrelia burgdorferi.

Kleszcze Ixodes ricinus występują na terenie całej Polski. Podczas okresu żerowania odwłok tego pajęczaka zmienia ubarwienie z brązowego na szare. Aby doszło do zarażenia, kleszcz musi żerować minimum 48 godziny.

borelioza u psa
                                                                    Kleszcz pospolity – Ixodes ricinus

Borelioza u psa – objawy

Krętkowica kleszczowa rozwija się najczęściej dopiero po kilku dniach od momentu ukąszenia. Zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się nawet po kilku-kilkunastu tygodniach od żerowania pajęczaka.

Pierwsze objawy boreliozy są słabo widoczne. Wyglądają identycznie jak w przypadku innych chorób infekcyjnych tj.:

  • ogólne osłabienie organizmu
  • brak apetytu
  • podwyższona temperatura ciała

Symptomem wyraźnie wskazującym na boreliozę jest silne zapalenie stawów. Pies może mieć problemy z poruszaniem się, a jego stawy są gorące, obrzęknięte i obolałe.

Pojawiać się mogą również problemy z oddychaniem i powiększenie węzłów chłonnych. W dalszej kolejności może dojść do uszkodzenia układu nerwowego, serca, nerek, opon mózgowych i innych narządów wewnętrznych czworonoga.

borelioza u psa objawy

Boreliozę u psa diagnozuje się poprzez szukanie przeciwciał przeciwko bakteriom Borellia burgdoferi. Tego typu testy diagnostyczne można przeprowadzić w niemal każdym gabinecie weterynaryjnym. Rozpoznania oraz sklasyfikowania stadia choroby można dokonać także poprzez laboratoryjne badanie krwi czworonoga.

U psów nie występuje (lub jest słabo widoczny) tzw. rumień wędrujący, który bardzo często pomaga diagnozować boreliozę u ludzi.

Borelioza u psów – jak leczyć?

W leczeniu boreliozy najczęściej stosuje się antybiotyki – doksycyklinę i amoksycylinę. Zwykle okres kuracji trwa cztery tygodnie – łagodzi objawy choroby, ale nie zawsze usuwa borellie z organizmu czworonoga.

Dodatkowo, psu podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (leczenie objawowe).

Borelioza u psów – profilaktyka

borelioza u psa profilaktyka

Psa należy regularnie wyczesywać oraz przeglądać, szczególnie w okresie gdy populacje kleszczy są największe (okres od kwietnia do września). Należy jednak pamiętać, że te pajęczaki mogą pojawiać się także podczas cieplejszych dni w zimie. W tym artykule przedstawiamy jak chronić czworonoga przed kleszczami.

W Polsce dostępne są również szczepionki przeciwko boreliozie. Podstawowe szczepienie realizuje się po ukończeniu dwunastu tygodni. Następnie dokonuje się powtórnej aplikacji preparatu po 3-5 tygodniach. Ostatnie, trzecie szczepienie podstawowe realizuje się po 6 miesiącach od drugiej dawki.

Szczepienia przypominające, które mają na celu podtrzymanie ochrony immunologicznej należy realizować w odstępach jednorocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *