Border Collie – charakterystyka i opis rasy

Border collie to pies sklasyfikowany w I grupie FCI (owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła). Pierwotnie border collie przeznaczony był do zaganiania mniejszych zwierząt, w szczególności owiec.

border collier

Rasa ta została po raz pierwszy zaprezentowana w 1873 roku na lokalnych zawodach pasterskich. Pies o imieniu Hemp szczególnie się wyróżniał – nie był szczekliwy, ani agresywny wobec owiec. Okrążał zwierzęta i nakłaniał je do zmiany miejsca poprzez umiejętnie wpatrywanie się. Jego praca została doceniona, a Hemp został uznany za idealnego psa pasterskiego. Wzorzec zachowania rasy opracowano w 1903 roku, a 12 lat później po raz pierwszy użyto nazwy border collie.

Dzisiaj border collie to czworonóg, który doskonale sprawdza się w pracy pasterskiej i nie tylko. Uważany za najinteligentniejszego psa border osiąga również doskonałe rezultaty jako pies sportowy.

B.C. to pies średniej wielkości. Występuje w dwóch szatach: krótkiej i średnio-długiej. Jego włosy są gęste i umiarkowanie twarde. Podszerstek zaś jest miękki, ale równie gęsty. Border jest psem o atletycznej budowie – porusza się elegancko i z gracją.

Border collie ma szeroką głowę z wyraźnym stopem. Jego oczy są owalne i szeroko rozstawione, podobnie zresztą jak uszy, które mogą być stojące lub lekko załamane. Pies tej rasy występuje w różnym umaszczeniu: dwukolorowym, trzykolorowym, merle. Z tymże, biel nie może stanowić koloru przeważającego. Border ma długi, mocno owłosiony i nisko osadzony ogon.

Border Collie pielęgnacja

Pielęgnacja bordera jest dosyć absorbująca. Jego gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania – minimum 2 razy w tygodniu. W wieku szczenięcym zabieg ten należy realizować wykorzystując miękką szczotkę włosianą. Jednakże w momencie pojawienia się włosa dorosłego, musimy wymienić akcesorium na druciane. Należy przy tym pamiętać, by druciana szczotka była gładko zakończona, aby nie podrażnić skóry psa. Ponadto, warto zaopatrzyć się również w druciany grzebień, który okaże się pomocny przy rozczesywaniu kołtunów. Proces szczotkowania należy realizować na włosie nawilżonym. Do tego celu warto stosować odżywki do długiej sierści. Dzięki temu unikniemy nadmiernej łamliwości i przesuszania się włosa.

Border Collie - pielęgnacja

Border collie to pies niezwykle aktywny, dlatego też stosunkowo często wymaga kąpieli. Ze względu na gęstą sierść i podszerstek, szampon należy dwukrotnie nakładać i spłukiwać, by usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

Regularnie należy również przemywać oczy i czyścić uszy. Pazury zaś obcinamy wówczas, gdy zaczynają dotykać podłoża.

Border collie opieka – jak się opiekować?

Border collie to pies, który wymaga doświadczonego przewodnika. Nie jest psem rodzinnym, a tym bardziej „kanapowcem”. Pies tej rasy potrzebuje codziennych treningów oraz długich spacerów. Idealnym opiekunem bordera będzie pasjonat dyscyplin kynologicznych lub pasterstwa. Jeśli nie zagwarantujemy borderowi odpowiedniej dawki ruchu może wykazywać działania destrukcyjne.

Border collie opieka

Border collie jest przyjaźnie nastawiony do innych psów. W stosunku do pozostałych zwierząt może wykazywać instynkt zaganiający.

Border collie wychowanie – jak wychowywać?

B.C. to niezwykle pojętny uczeń. Wszak, nie bez powodu określany jest mianem najinteligentniejszej rasy psów na świecie. Wychowanie czworonoga przebiega sprawnie wówczas, gdy opiekun jest konsekwentny, ale i wyrozumiały. Proces edukacji należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym.

Border collie wychowanie

Border uczy się bardzo chętnie, szczególnie wtedy gdy trening jest jednocześnie formą aktywności fizycznej.

Border collie żywienie – jak karmić?

Border collie żywienie

Dieta bordera powinna być zbilansowana pod kątem podejmowanej aktywności fizycznej. Ze względu na dużą dawkę ruchu, border musi otrzymywać zdecydowanie większą ilość materiału energetycznego. Doskonale sprawdzą się specjalistyczne, suche karmy dla psów o podwyższonej aktywności fizycznej.

Rozwiązaniem stosowanym bardzo często przez hodowców jest również dieta BARF. Jadłospis tego typu opiera się na surowym jedzeniu: mięsie i kościach, podrobach, owocach, warzywach oraz naturalnych dodatkach (jaja, twaróg, olej rybi itd.).

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo żyje border collie?

Średnia długość życia border collie to 10-14 lat.

Jaką wagę osiąga border collie?

Psy tej rasy ważą od 17 do 22 kg, zaś suki od 13 do 20 kg.

Czy border collie może mieszkać na dworze?

Border collie to pies, który kocha towarzystwo, dlatego też samotne pomieszkiwanie na dworze nie jest najlepszym pomysłem.

Czy border collie jest dobry dla dzieci?

Psy tej rasy mają bardzo silny instynkt pasterski. Brak posłuszeństwa ze strony najmniejszych może kończyć się podgryzaniem.

3 komentarze

 1. Mam Bordera w domku i to, co jest powyżej napisane (tj. że są niesamowicie inteligentne) jest prawdą. To jak szybko uczy się ta rasa jest wręcz niewiarygodne. Psy te jednak wymagają naprawdę dużej ilości uwagi – treningu, szkoleń, a nie bezsensownego biegania.

  Dlatego też, jak ktoś wie, że nie będzie miał zbyt dużo czasu dla psa to… niech wybierze Yorka czy innego Cziłałę. Border to taki pies, któremu trzeba dać wiele uwagi, naprawdę wiele. Ćwiczymy nierzadko po 2-3 godziny dziennie, a mu zawsze jest mało… 🙂

 2. Cześć, planuję kupić psa tej rasy, ale mam pewne wątpliwości. Mam nadzieję, że ktoś znajdzie chwilę i mi je rozjaśni.

  1. Mieszkamy w bloku, na parterze z małym ogródkiem (70m2), czy Border Collie będzie się tutaj czuł dobrze?
  2. Czy psy tej rasy są spokojne? Tj. czy nie będą agresywne?
  3. Ile kosztuje miesięczne utrzymanie psa tej rasy?
  4. Czy Bordery lubią dzieci?
  5. Czy mogą zostawać same na pół dnia (jestem wtedy w pracy)?

 3. Witam potrzebuje odchudzić Bordera,jakie jedzenie i ile dawac,
  karmic go raz dziennie czy rozbic to na 2 x.
  Teraz dostaje 180 gram miesa wolowego kolo godz 15,wieczorem 100 gram suchego.Acana z kurczaka.
  Wazy 27 kg,powinien kolo 20 kg.
  PROSZE O PORADY/
  Pozdrawiam wszystkich Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *