Bokser – charakterystyka i opis rasy

Bokser to pies sklasyfikowany w II grupie FCI (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy).

bokser

Bokser – historia rasy
Bokser to potomek buldoga angielskiego i brabanckiego bullenbeissera – nieistniejącej już rasy psa myśliwskiego w typie mastfia. Bullenbeissery z kolei były efektem krzyżówki chartów z bojowymi molosami. Używano ich do polowań na dużą zwierzynę, między innymi na dziki, jelenie czy nawet niedźwiedzie. Brabanckie bullenbeissery to psy, które cechowała bardzo szeroka szczęka umożliwiająca swobodne oddychanie podczas trzymania ofiary w pysku.

Według licznych źródeł, bokser prócz buldoga angielskiego i bullenbeisera we krwi ma domieszkę doga niemieckiego, angielskiego mastifa oraz teriera.

Finalnie rasa została ukształtowana pod koniec XIX wieku, a w 1905 roku ustalono jednolity wzorzec rasy. Dzisiaj bokser to znakomity pies pracujący (bojowy, myśliwski) oraz świetny towarzysz.

Bokser – charakter i usposobienie

Bokser to niesamowicie spokojny i opanowany pies, który emanuje pewnością siebie. Mimo groźnego wyglądu niemal całe swoje życie zachowuje się jak szczeniak: jest skory do nieustannej zabawy, pieszczot i wygłupów ze swoim właścicielem.

Boxer słynie ze swojej wierności i lojalności. Świetnie odnajduje się w towarzystwie ludzi. Preferuje jednak spokojną atmosferę, gdzie to on jest w centrum uwagi. Jest wyrozumiały i cierpliwy, dlatego też potrafi „dogadać się” z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że to duży pies – dlatego przez swoją nieuwagę może nadepnąć i przewrócić najmniejszych. Bokser to świetny stróż. Jest bowiem odważny, rezolutny i czujny. Ma świetnie rozwinięty zmysł węchu, przez co doskonale odnajduje się w roli myśliwego.

Bokser bardzo szybko przywiązuje się do swoich właścicieli. Nie znosi samotności i braku uwagi. Należy poświęcać mu sporo czasu – zarówno na zabawę, jak i szkolenie.

Bokser – szkolenie i wychowanie

Bokser to temperamenty pies, którego szkolenie w początkowej fazie może być trudne. Wszak, może nadmiernie się ekscytować na zabawę i trening. Jeśli jednak będziemy cierpliwi i konsekwentni, bez większych problemów powinniśmy go okiełznać.

Szkolenie boksera należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. W pierwszej kolejności należy go nauczyć podstaw posłuszeństwa, chodzenia na smyczy oraz nie pozwalać na obskakiwanie gości.

bokser tresura

Niezwykle ważną rolę w wychowywaniu boksera pełni socjalizacja. Z reguły – im więcej psu pokażemy w wieku szczenięcym, tym lepiej. Jest psem, który raczej przyjaźnie reaguje na inne zwierzęta. Należy jednak ograniczać jego energiczne i skoczne zabawy, gdyż psy tej rasy są podatne na liczne kontuzje i urazy. Z tego też tytułu treningi biegowe i inne, które mogą nadmiernie forsować stawy powinny zostać odłożone w czasie (15-18 miesiąc życia).

Problemy natury wychowawczej u boksera objawiają się bardzo szybko. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednio dużo uwagi i ćwiczeń może wykazywać działania destrukcyjne i być skorym do ucieczek.

Bokser – zdrowie i choroby

Bokser to pies, którego przeciętna długość życia jest relatywnie mała – oscyluje bowiem w granicach 9-12 lat. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej podatnych ras na występowanie nowotworów.

Przedstawiciele tej rasy są szczególnie wrażliwi na wysoką temperaturę. Dlatego też, należy bezwzględnie ograniczać ich przebywanie na słońcu. W okresie letnim zaleca się ograniczyć intensywne treningi do minimum, a długie spacery organizować z rana lub pod wieczór.

bokser zdrowie

Bokser nie znosi również mrozów. Krótka szata i brak podszerstka sprawia, że jego tolerancja na niskie temperatury jest bardzo niska. Z tego też względu w zimie spacery powinny być znacznie krótsze.

Ponadto, boksery bardzo często borykają się z:

 • zwyrodnieniem kręgosłupa
 • niewydolnością mięśnia sercowego
 • skrętem żołądka
 • dysplazją stawów biodrowych
 • alergiami
 • zapaleniem spojówki
 • grudkowym zapaleniem trzeciej powieki

Bokser – żywienie

Bokser to pies, który rzadko kiedy miewa problemy z apetytem. Wręcz przeciwnie – niekiedy trzeba powstrzymywać jego łaknienie (szczególnie w wieku szczenięcym). Prawidłowo zbilansowana dieta tego psa jest kluczowa dla optymalnego rozwoju i zminimalizowania ryzyka wystąpienia problemów ze stawami i kośćmi.

Ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych, dieta boksera powinna być wzbogacana chondroityną, glukozaminą, preparatami witaminowo-mineralnymi oraz wapniem.

Psy tej rasy powinny jeść dwa razy dziennie. Bezpośrednio po posiłkach należy ograniczyć aktywność fizyczną psa.

Więcej na temat żywienia psa przeczytają Państwo w poniższych publikacjach:

Jak karmić dorosłego psa?

Jak karmić szczeniaka?

Bokser – pielęgnacja

Bokser to pies, którego pielęgnacja jest łatwa i niezbyt absorbująca. Twarda i lśniąca sierść powinna być wyczesywana raz w tygodniu. Przedstawiciele tej rasy linieją zwykle dwa razy do roku (na wiosnę oraz jesień), jednak niewielkie ilości sierści zrzucają cały czas. Proces wyczesywania warto zakończyć delikatnym wytarciem wilgotną szmatką z mikrofibry. Dzięki temu usuniemy pozostałe martwe włosy oraz kurz i inne zabrudzenia. Zdrowa sierść boksera jest twarda i lśniąca.

Kąpiel boksera to zabieg, którego nie musimy realizować zbyt często. Dzięki regularnemu wyczesywaniu i przemywaniu zwilżoną szmatką – usuwamy bród na bieżąco. Zwykle wystarczy wykąpać boksera 1-4 razy w roku. Warto przy tym stosować kosmetyki dedykowane dla psów krótkowłosych.

Zabiegami pielęgnacyjnymi, które należy realizować regularnie są natomiast:

Ponadto, jeśli pies nie porusza się po betonowych/asfaltowych powierzchniach należy stale kontrolować i podcinać pazury.

Bokser – wzorzec rasy

bokser wzorzec rasy

Informacje ogólne:

 • Kraj pochodzenia: Niemcy
 • Klasyfikacja FCI: Grupa II ( pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy), Sekcja 2.1 (molosowate).

Wygląd ogólny:
Bokser to krótkowłosy pies o średniej wielkości. Jest psem energicznym, żywym i pełnym siły i elegancji. Jego głowa jest proporcjonalna. Kufa natomiast szeroka i bardzo mocna. Bokser ma zwisające, przylegające do policzków uszy, które osadzone są po bokach.

Przedstawiciele tej rasy cechują się pięknymi, błyszczącymi, ciemnymi oczami o średniej wielkości. Noszą wysoko osadzony ogon, a ich szata jest lśniąca, twarda i przylegająca do skóry.

Bokser występuje w trzech umaszczeniach: pręgowanym z czarną maską, żółtym oraz białym. Te ostatnie nie są jednak dopuszczane do hodowli, gdyż prawie 1/5 osobników nie słyszy.

Pozostałe informacje:

 • Wysokość: pies 57-63cm; suka 53-59cm;
 • Waga: pies około 30kg; suka około 25kg;
 • Tolerancja na skrajne temperatury: mróz – bardzo niska; upał – bardzo niska;
 • Przeciętna długość życia: 9-12 lat
 • Cena boksera z rodowodem: powyżej 2500 złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *