Home / Zdrowie / Biegunka u psa

Biegunka u psa

Biegunka, potocznie określana mianem rozwolnienia to dolegliwość, która polega na zwiększeniu częstotliwości wypróżnień oraz zmianie konsystencji stolca na bardziej płynną.

biegunka u psa

Biegunka to objaw, który pojawia się u psów niezwykle często. Można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że każdy pies choć raz w życiu jej doświadcza. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być uwarunkowana przez szereg różnych czynników.

Biegunki nie należy traktować jako choroby samej w sobie. Jest to objaw innych jednostek chorobowych, niekoniecznie ściśle związanych z pracą układu trawiennego. Często towarzyszą jej również: zwiększona perystaltyka jelit oraz ból brzucha. Pies może zachowywać się apatycznie i nie mieć chęci do zabawy ani jakiegokolwiek ruchu.

Przyczyny biegunki u psa

Rozwolnienie to przypadłość, którego źródeł może być naprawdę wiele. Najczęściej defekt ten pojawia się na skutek:

  • nietolerancji na jeden ze składników karmy
  • konsumpcji nieświeżego pokarmu
  • alergii pokarmowej

Nie zawsze jednak biegunka jest ściśle związana z układem trawiennym. Bardzo często jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych, tj.: nadczynności tarczycy, niewydolności nerek, nosówki, parwowirozy i wielu innych. Co więcej, może być również warunkowana przez choroby wirusowe, bakterie oraz silny stres (np. związany ze zmianą miejsca zamieszkania).

Zdarza się również, że rozwolnienie jest efektem leczenia: antybiotykoterapii, odrobaczania i szczepienia.

Biegunka z krwią u psa

Kiedy w kale czworonoga dodatkowo pojawia się krew, powinniśmy bezwzględnie udać się do specjalisty. Tylko poprawna diagnoza pozwoli podjąć odpowiednie kroki. Wszakże, biegunka z krwią może być wynikiem zarówno urazu mechanicznego (np. uszkodzenia jelita ostrą kością), jak i silnej alergii pokarmowej.

Objawem szczególnie niepokojącym jest przetrawiona krew (kał o zabarwieniu smolistym). Dotyczy ona jelita cienkiego. Do objawów towarzyszących zaliczyć można: utratę wagi, brak apetytu, odwodnienie oraz gorsze samopoczucie.

Obecność świeżej krwi (jasno-czerwonej) i śluzu zwykle świadczy o biegunce jelita grubego. Rzadko kiedy w przypadku takowego rozwolnienia pojawiają się inne objawy.

Biegunka u psa – leczenie

Biegunka to defekt, z którym nie zawsze musimy udawać się do weterynarza. Kiedy nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, powinniśmy jedynie baczniej obserwować czworonoga. Jeśli jednak rozwolnienie utrzymuje się przez 24 godziny – warto zasięgnąć rady specjalisty.

Bardzo często biegunki ustępują samoistnienie. Dlatego też, wielu lekarzy nie podejmuje od razu leczenia farmakologicznego. Zaleca się wówczas jedynie uważną obserwację psa oraz ocenę jego zachowania. Wskazaniem jest również przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych kału, celem wykluczenia obecności pasożytów.

Gdy biegunka utrzymuje się przez kilka dni lub występują inne objawy, lekarz podejmuje leczenie dwutorowe, tj. eliminuje objawy towarzyszące rozwolnieniu oraz rozpoczyna leczenie przeciw jednostce chorobowej będącej przyczyną biegunki.

Biegunka u psa – domowe sposoby

W leczeniu biegunki u psa zastosowanie znaleźć mogą również domowe metody. Doskonałe efekty osiągnąć można stosując węgiel aktywowany lub smectę. To świetne środki adsorpcyjne, które pozwalają pochłonąć bakterie, wodę oraz toksyny. Zastosowanie znajduje również nifuroksazyd – przeciwbakteryjny lek dla ludzi.

Skuteczne może okazać się także podawanie pokarmów osłaniających przewód pokarmowy, takich jak:

  • kleik ryżowy na wodzie
  • marchwianka
  • wywar z siemienia lnianego

Należy mieć jednak na uwadze, że nic nie zastąpi profesjonalnej diagnozy lekarza. Z tego też względu, jeśli biegunka utrzymuje się przez kilka dni lub towarzyszą jej inne objawy – należy bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem.

2 komentarze

  1. Jestem pozytywnie zaskoczony. Nasz piesek, którego żołądek można bez wątpienia określić mianem „wrażliwego” – został „uleczony”. Profilaktycznie zaczęliśmy podawać mu kleik ryżowy na wodzie i jak do tej pory – efekty ZNAKOMITE. Dziękujemy.

  2. Nasz poesek ma biegunke od kilku dni. Je tylko mokra karme Pedigree. Co moze byc przyczyna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *