Home / Rasy / Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy / Berneński pies pasterski – charakterystyka i opis rasy

Berneński pies pasterski – charakterystyka i opis rasy

Berneński pies pasterski (pot. berneńczyk) to pies sklasyfikowany w II grupie FCI (pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy).

berneński pies pasterski

Historia berneńczyka może sięgać nawet czasów przed naszą erą. Wskazują na to odkrycia czaszek psów w typie berneńskiego psa pasterskiego, które datuje się na lata 600-1000 p.n.e. Nazwa tej rasy wywodzi się od współczesnego miejsca występowania berneńczyków. Psy te występowały między innymi na terenach Berna – stolicy Szwajcarii. Wykorzystywane były głównie jako stróże stad oraz psy pociągowe.

Dzisiaj berneński pies pasterski to nie tylko pies z doskonałym instynktem stróżującym, to także świetny ratownik (lawinowy, gruzowy) oraz pies rodzinny.

Berneńczyk to pies zaliczany do ras olbrzymich. Osiąga wagę do 60 kilogramów i wysokość do 70 centymetrów. Jest niezwykle odporny, wytrzymały i zwinny. Ma charakterystyczne ubarwienie: kruczoczarne z ciemnobrązowo-czerwonym podpaleniem na policzkach, łapach, klatce piersiowej i nad oczami oraz białymi znaczeniami na końcówce ogona, podgardlu, klatce piersiowej oraz na łapach. Ponadto, na głowie występuje symetryczna biała strzałka, która rozszerza się w kierunku nosa.

Szata berneńczyka jest dwuwarstwowa. Ma grube futro chroniące przed mrozem i innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jego włos jest średniej długości – falisty lub prosty i błyszczący.

Berneński pies pasterski posiada mocną, proporcjonalną głowę z silną kufą, na której znajdują się ciemnobrązowe, migdałowe oczy oraz trójkątne, średniej wielkości, lekko zaokrąglone uszy. Jego zwisający ogon jest gęsto owłosiony i noszony na wysokości grzbietu lub nieco powyżej.

Berneński pies pasterski pielęgnacja

Ze względu na swoje gabaryty, berneński pies pasterski to pies, którego pielęgnacja bywa bardzo absorbująca. Najwięcej uwagi, co jasne – poświęcić należy sierści czworonoga. Berneńczyka szczotkujemy 2-4 razy w tygodniu przy wykorzystania szczotki z krótkim i twardym włosem z naturalnej szczeciny. Dodatkowo, przynajmniej raz na tydzień psa należy wyczesać grzebieniem z szerokim rozstawem zębów.

berneński pies pasterski - pielęgnacja

Ze względu na specyficzną szatę, niezbędna okazuje się również częsta kąpiel czworonoga. Obok błota, które pokrywa zazwyczaj całe podbrzusze i łapy psa, eliminować musimy osadzający się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Należy mieć jednak na uwadze, że zbyt częste mycie psa skutkuje utratą naturalnej, ochronnej warstwy tłuszczowej. Dlatego też, niezwykle istotnym jest stosowanie szamponów i odżywek wzmacniających.

Regularnej kontroli i czyszczenia wymagają również oczy oraz uszy berneńczyka. Przemywać je należy przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów. Pazury czworonoga należy obcinać w momencie, gdy w pozycji stojącej będą dotykały podłoża.

Berneński pies pasterski opieka – jak dbać?

Berneńczyki to psy, które nie wymagają ogromnej ilości ruchu. Nie mniej jednak, wskazane są regularne spacery i ćwiczenia poza posesją. Codziennie należy poświęcić psu dostateczną dawkę uwagi – w przeciwnym wypadku może wykazywać działania destrukcyjne, zarówno w domu, jak i ogrodzie.

berneński pies pasterski - opieka

Psy tej rasy polecane są osobom średnio aktywnym oraz rodzinom z dziećmi (nieco starszymi – ze względu na rozmiary czworonoga). Nie jest wskazany dla ludzi starszych, zapracowanych i przebywających lwią część czasu poza domem.

Berneński pies pasterski świetnie „dogada się” z innymi psami oraz przedstawicielami innych gatunków. Nie wykazuje instynktów myśliwskich.

Berneński pies pasterski wychowanie – jak wychowywać?

Berneńczyk to pies niezwykle pojętny. Wykorzystywany jest bardzo często jako pies asystujący i ratowniczy. Uczy się szybko, ale pod warunkiem dobrej (smacznej) motywacji.

berneński pies pasterski wychowanie

Szkolenie i socjalizację należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. Dzięki temu unikniemy nadmiernej lękliwości i braku posłuszeństwa w przyszłości.

Berneński pies pasterski żywienie – jak karmić?

O berneńczykach mówi się, że mają wilczy apetyt. Potrafią zjeść zdecydowanie więcej niż potrzebują, co przy braku kontroli może skutkować nadwagą.

Berneńskiego psa pasterskiego można żywić na kilka różnych sposobów. Hodowcy preferują różne rozwiązania, począwszy od diety BARF, poprzez suche i mokre karmy, a skończywszy na gotowanym jedzeniu. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

berneński pies pasterski żywienei

Ze względu na fakt, iż berneńczyk to pies o wadze do 60 kilogramów, musimy przygotować się na całkiem spore wydatki. Utrzymanie berneńczyka bywa naprawdę kosztowne. Tym bardziej, że pies powinien otrzymywać pełnowartościowe jedzenie (tanie karmy marketowe są absolutnie wykluczone!).

Szczenię karmić należy do 5 razy na dzień. Wraz z wiekiem ilość posiłków powinna zostać zredukowana do dwóch na dobę. Konsumpcja powinna zachodzić o stałych porach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy berneński pies pasterski może mieszkać na dworze?

Berneńczyk może mieszkać na dworze. Należy mieć jednak na uwadze, że psy tej rasy mają bardzo niską tolerancję upału, dlatego też w gorące dni należy bezwzględnie pozwolić im przebywać w chłodniejszych miejscach.

Czy berneński pies pasterski linieje?

Tak, berneński pies pasterski wymienia sierść. Niekiedy dzieje się to niemal przez cały rok, dlatego też proces wyczesywania jest tak istotny.

Czy berneński pies pasterski jest czworonogiem dla alergika?

Bernańczyk nie jest psem dla alergików.

Ile żyje berneński pies pasterski?

Średnia długość życia berneńczyka to zaledwie 7-11 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *