Home / Rasy / Psy gończe i rasy pokrewne / Beagle – charakterystyka i opis rasy

Beagle – charakterystyka i opis rasy

Beagle to pies sklasyfikowany w VI grupie FCI (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne). Nazwa tej rasy wywodzi się od staroangielskiego „beagle„, czyli „mały”. Według licznych źródeł, beagle powstały na skutek skrzyżowania najmniejszych foxhoundów. Inne teorie zakładają, że rasa jest wynikiem krzyżówki psów gończych oraz terrierów.

beagle

Beagle to psy, które już w XIV wieku wykorzystywane były do polowań. Ta średniej wielkości rasa szczególnie często zabierana była na wędrówki śladami zajęcy. Dzisiaj, beagle traktowany jest głównie jako pies do towarzystwa.

Beagle to pies silny, posiadający krępą budowę ciała. Jest niezwykle zwinny, a jego wydolność stoi na bardzo wysokim poziomie. Uwielbia tropić, co sprawia, że niezwykle często można go spotkać z nosem tuż przy samej ziemi. Jako jeden z nielicznych, potrafi wydawać trzy rodzaje dźwięków: szczeka w momencie gdy jest zaniepokojony lub czegoś potrzebuje, ujada kiedy ma trop, wyje w momencie znudzenia, frustracji lub dla towarzystwa.

Beagle sprawia wrażenie psa szlachetnego. Jego głowa jest średniej wielkości, uszy długie i nisko osadzone, zaokrąglone na końcach. Posiada piękne, duże i szeroko rozstawione oczy, które mogą być orzechowe lub ciemnobrązowe. Beagle jest psem, którego umaszczenie jest trójkolorowe (czarno-płowo-białe, błękitno-płowo-białe) lub białe w łaty (borsucze, zajęcze, cytrynowe).

Beagle pielęgnacja

Beagle to pies, którego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Najwięcej uwagi należy poświęcać sierści tego czworonoga, która jest dosyć gęsta. Zaleca się wyczesywać psy tej rasy minimum raz w tygodniu. Kąpiel beagle’a powinna być realizowana raz na kilka miesięcy. Chyba, że warunki w jakich przebywa czworonóg wymagają zdecydowanie częstszych zabiegów.

Opadające uszy tego czworonoga wymagają regularnych kontroli i zabiegów higienicznych. Czyszczenie specjalnymi preparatami zaleca się realizować raz w tygodniu. Aby uniknąć problemu z zębami, należy wykonywać zabieg szczotkowania kilka razy w tygodniu. Z kolei pazury należy obcinać tak często jak jest to konieczne.

Beagle to pies, który powinien być przyzwyczajany do zabiegów pielęgnacyjnych już od wieku szczenięcego. Dzięki temu, w przyszłości kąpiel czy zabieg obcinania problemów nie będzie kłopotliwy dla właściciela.

Beagle opieka – jak się opiekować?

Beagle to pies uwielbiający węszyć i tropić. Aby mógł zaspokajać swoje potrzeby, niezbędne jest chodzenie na długie spacery. Jeśli nie zagwarantujesz tego swojemu psu, może stać się nieznośny i próbować uciec.

beagle - opieka

Uwielbia zabawę, pieszczoty i towarzystwo. Świetnie dogaduje się z innymi psami i zwierzętami (w stosunku do niewielkich zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski). Poleca się go osobom aktywnym, myśliwym i rodzinom ze starszymi dziećmi. Doskonale odnajduje się w realizacji różnego rodzaju zadań.

Beagle wychowanie – jak wychowywać?

beagle - wychowanie

Beagle to psy, które chłoną wiedzę w bardzo szybkim tempie. Osiągają doskonałe wyniki we wszelkiego rodzaju konkursach i zawodach.

Wychowanie i socjalizację czworonoga tej rasy należy przeprowadzać już w wieku 2-3 miesięcy. To psy, które nieodpowiednio prowadzone mogą stać się nieznośne. Beagle mogą stawać się niecierpliwe i szybko nudzić się tresurą, dlatego też zaleca się przeprowadzać szkolenie w krótkich sesjach. Psa nie należy karcić. Doskonale skutkują metody pozytywnego szkolenia.

Beagle żywienie – jak karmić?

Dobór odpowiedniej karmy dla beagle’a ma ogromne znaczenie. Specyficzna budowa ciała i względnie duża aktywność fizyczna sprawia, że dieta beagle’a powinna być skonstruowana indywidualnie. Oczywiście, można korzystać z gotowych rozwiązań, jednakże muszą być one dedykowane dla czworonogów o podwyższonej aktywności fizycznej.

Ze względu na dużą aktywność beagle stosunkowo często mają problemy ze stawami. Warto zatem zadbać o suplementację takich środków jak: siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, siarczan glukozaminy i kolagen.

beagle żywienie

Beagle to niemały łakomczuch, dlatego też należy kontrolować ilość konsumowanej karmy, przekąsek i przysmaków, by uniknąć nadwagi u czworonoga.

Najczęściej zadawane pytania

Czy beagle mogą mieszkać na dworze/w budzie?

Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony Beagle to psy towarzyskie, z drugiej – ich instynkty myśliwskie/tropiące sprawiają, że pozostawianie ich w domu może doprowadzić do sporych szkód.

Czy beagle może mieszkać w bloku?

Oczywiście. Należy jednak pamiętać, że to pies potrzebujący odpowiedniej dawki ruchu.

Czy beagle uciekają?

W momencie kiedy właściciele nie zagwarantują psu odpowiedniej dawki ruchu, beagle mogą próbować uciec.

Czy beagle są agresywne?

Beagle z natury są wesołymi, towarzyskimi psami. Agresja u beagle’a jest wynikiem złej socjalizacji i wychowania.

Ile żyje beagle?

Psy tej rasy żyją zwykle około 15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *