Spis treści
Anemia to objaw chorobowy, który definiuje się jako zmniejszenie masy czerwonokrwinkowej w organizmie czworonoga. Obniżona ilość erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Anemię można podzielić na regeneratywną (szpik kostny jest zdolny do tworzenia nowych czerwonych krwinek) oraz nieregeneratywną (szpik kostny nie jest zdolny do tworzenia nowych czerwonych krwinek).
Anemia u psa – rozpoznanie
Niedokrwistość to choroba, której objawy rzadko kiedy kojarzone są przez właścicieli czworonogów. Do jej rozpoznania dochodzi zwykle podczas rutynowych kontroli, tudzież: badań krwi, badań USG, badań klinicznych.
W przypadku podejrzenia anemii u czworonoga zaleca się wykonanie natychmiastowego badania krwi, moczu, kału oraz pomiaru ilości młodocianych czerwonych krwinek, celem stwierdzenia z jakim typem anemii mamy do czynienia.
Anemia u psa – objawy
Objawy kliniczne, które najczęściej towarzyszą anemii to:
- brak apetytu
- wymioty
- biegunki
- blade błony śluzowe
- przyśpieszony oddech
- nietolerancja wysiłkowa
- powiększona wątroba i śledziona
- powiększone węzły chłonne
- żółtaczka
- brzydki zapach z pyska
Anemia u psa – przyczyny
Anemia u psa może pojawić się na skutek wielu różnych czynników. Anemia regeneratywna wywoływana jest przez krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne lub hemolizę erytrocytów. Krwotoki mogą być wynikiem:
- urazu mechanicznego
- zabiegu chirurgicznego
- występowania pasożytów zewnętrznych
- występowania pasożytów układu pokarmowego
- nowotworów
Hemoliza erytrocytów wywoływana może być przez:
- reakcje autoimmunohemolityczne
- niektóre toksyny oraz leki (m.in.: ołów, cefalosporyny, fenbendazol, acetaminofen, DL-metionina, glikol, fenol, benzokaina)
- pasożyty z rodziny: Babesia, Ehrlichia, Haemobartonella
- mikroangiopatie
- wady i defekty wrodzone (m.in: defekt błony komórkowej erytrocytów, niedobór witaminy B12, niedobór kinazy pirogronianowej)
Z kolei anemia u psa o charakterze nieregeneratywnym (niewystarczająca produkcja krwinek) może być wynikiem:
- myelofibrozy
- idiopatycznej anemii plastycznej
- niewydolności nerek
- chorób i zaburzeń pracy wątroby
- niedoczynności tarczycy
- niedoczynności kory nadnerczy
- procesów nowotworowych
- niedoborów w diecie (m.in.: żelaza, białka, witaminy z grupy B)
- zażywanych leków (m.in.: leki hormonalne, przeciwbólowe niesteroidowe, phenylbutazon, gryzeofulwina)
Anemia u psa – leczenie
O formie leczenia anemii u psa decyduje lekarz na podstawie wyniku badań oraz wywiadu przeprowadzonego z właścicielem czworonoga.
Anemia jest objawem chorobowym, przez co zwykle jej leczenie polega na walce z chorobą podstawową. Metoda leczenia zależna jest oczywiście od konkretnej przyczyny. W leczeniu anemii w postaci ciężkiej (liczba hematokrytowa 14-19%) lub bardzo ciężkiej (liczba hematokrytowa <13%) stosowana jest zwykle transfuzja krwi.
W przypadkach anemii niedoborowej wystarczająca jest zwykle zmiana diety i uzupełnienie niedoborów żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego.