Home / Żywienie / Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

Otyłość u psów to problem powszechny. Co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły. Te zatrważające statystyki mają tendencję wzrostową, co potwierdzają weterynarze. Jak odchudzić psa? Co zrobić, by nasz pupil wrócił do optymalnej wagi i kondycji?

Jak odchudzić psa?

Jak rozpoznać nadwagę i otyłość u psa?

Zdecydowana większość właścicieli czworonogów najzwyczajniej w świecie nie potrafi określić prawidłowej wagi swojego psa. Prowadzi to do szeregu patologii, między innymi wspomnianej nadwagi i otyłości.

O ile w przypadku ludzi z pomocą przychodzi wskaźnik BMI (Body Mass Index), o tyle w przypadku czworonogów otyłość i nadwagę stwierdzić możemy tylko wtedy, gdy znamy prawidłową wagę psa. Otyłość stwierdza się w przypadku, gdy waga całkowita jest większa od prawidłowej wagi o 20%, a nadwagę, gdy waga całkowita przekracza normę o 5%.

Nadwagę/Otyłość rozpoznać możemy także poprzez dotyk żeber czworonoga. Weterynaria klasyfikuje pięć typów sylwetki:

Typ sylwetkiCharakterystyka
Wychudzona
  • widoczne żebra, miednica, kości kręgosłupa
  • brak tkanki tłuszczowej
Niedowaga
  • wyczuwalne i widoczne żebra
  • niewielka ilość tkanki tłuszczowej
Prawidłowa waga
  • żebra wyczuwalne, ale niewidoczne
  • umiarkowana ilość tkanki tłuszczowej
Nadwaga
  • niewidoczna talia
  • żebra prawie niewyczuwalne
  • duża ilość tkanki tłuszczowej
Otyłość
  • słaba kondycja fizyczna
  • bardzo duża ilość tkanki tłuszczowej
  • zaokrąglony brzuch
  • problemy z poruszaniem
  • niewyczuwalne żebra

Kiedy zacząć odchudzanie psa?

Odchudzanie to proces, z którym nie należy zwlekać. Redukcję tkanki tłuszczowej należy rozpocząć w momencie diagnozy. Wszak, skala problemu ma ogromne znaczenie dla przebiegu odchudzania. Dlatego też, im szybciej rozpoczniemy proces redukcji, tym będzie on przebiegał sprawniej i łatwiej.

Odchudzanie czworonoga ZAWSZE warto skonsultować z weterynarzem. Wszak, ocena stanu zdrowia psa ma fundamentalne znaczenie dla stosowanych metod odchudzania.

Nadwaga i otyłość u psa – przyczyny

Przede wszystkim za nadwagę lub otyłość odpowiedzialni są właściciele czworonogów. To właśnie oni mają wpływ na ilość ruchu i pokarmy, które otrzymuje ich pupil. Tylko w nielicznych przypadkach nadwaga jest efektem choroby.

Najogólniej mówiąc, poziom tkanki tłuszczowej w organizmie naszego pupila uwarunkowany jest przez:

  • dietę
  • aktywność fizyczną
  • tzw. dokarmianie

Bilans kaloryczny w diecie psa
Każdy pies generuje inne zapotrzebowanie energetyczne. Zależne jest ono bowiem od takich czynników jak wielkość, wiek, cechy rasowe i osobnicze, tryb życia oraz ogólny stan zdrowia. O tym jak obliczyć bytowe zapotrzebowanie energetyczne czworonoga przeczytają Państwo w artykule:

Warto przy tym zauważyć, że nadmierna podaż energii to przyczyna aż 95% przypadków zdiagnozowanej nadwagi/otyłości u psa. Pozostałe 5% wywoływane jest współistnieniem innych chorób, między innymi: nadczynności kory nadnerczy, problemów z tarczycą.

Aktywność fizyczna psa
Ilość ruchu, której wymagają psy jest bardzo różna. Uwarunkowana jest między innymi cechami rasowymi i osobniczymi. Z tego też względu, aby dowiedzieć się ile ruchu potrzebuje Twój pies warto zaznajomić się z publikacjami na temat konkretnych ras psów:

W przypadku, gdy Twój pies to tzw. Mix Rasowy, warto możliwie najwięcej dowiedzieć się o jego rodzicach.

Dokarmianie psa
Uwielbiamy raczyć naszego pupila smaczkami, nagrodami i… resztkami z obiadu. Zapominamy przy tym, że pies ma swoją dietę i mimo jego zadowolenia – takie dokarmianie nie stanowi nic dobrego! Koniecznie zaznajom się z publikacjami:

Czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości

Z jednej strony nadwaga i otyłość u psa to defekty, za które odpowiadają wyłącznie właściciele, z drugiej zaś istnieje szereg różnych czynników, które sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Co sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości?

Rasa psa – niektóre rasy mają tendencję do tycia (genetyczną). Posiadając pupila rasy: Labrador Retriver, Spaniel, Cocker Spaniel, Beagle, Szkocki Terier i Jamnik długowłosy należy przykładać szczególną uwagę do odżywiania i aktywności, gdyż u tych ras szczególnie często stwierdza się nadwagę.

Sterylizacja/Kastracja – zmiana gospodarki hormonalnej u psów doprowadza do bezpośredniego wpływu na ośrodek sytości w mózgu czworonoga, co może skutkować pochłanianiem znacznie większej ilości pożywienia.

Wiek psa – zdecydowana większość psów otyłych nie przekracza wieku 10 lat. Wynika to ze zmian metabolicznych, które następują u psów starych.

Otyłość u psa – konsekwencje

Otyłość u psa może doprowadzić do licznych chorób, których konsekwencją może być nie tylko utrata zdrowia pupila, ale także śmierć. Jak nadmierny poziom tkanki tłuszczowej wpływa na zdrowie naszego czworonoga?

Układ oddechowy – otyłe psy mają zdecydowanie mniejszą wydolność i szybciej się męczą. Spowodowane jest to tym, iż przy otyłości znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen. Ponadto, zwężeniu mogą ulec górne drogi oddechowe.

Układ krążenia – nadmiar tkanki tłuszczowej doprowadza do zwiększenia ciśnienia krwi oraz pracy serca.

Układ ruchowy – zbyt duża masa ciała doprowadza do obciążenia stawów psa, co w konsekwencji skutkuje dyskopatią oraz chronicznym zapaleniem kości i stawów.

Ponadto, otyłość może mieć wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycę typu II, nadczyność kory nadnerczy, nadczyność tarczycy oraz brak prawidłowej termoizolacji w okresie letnim.

Odchudzanie psa

Proces odchudzania jest długotrwały i wymagający. By nie zagrozić bezpieczeństwu czworonoga trzeba podejść do tego rozsądnie i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Zbyt radykalne zmiany mogłyby wpłynąć negatywnie na jego ogólny stan zdrowia.

Jeśli masz wątpliwości co do przyczyn nadwagi – skonsultuj się z weterynarzem w celu wykluczenia chorób metabolicznych lub innych schorzeń mogących wpływać na nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Proces redukcji tkanki tłuszczowej u psa należy rozpocząć od ustalenia prawidłowej wagi psa i w oparciu o nią ustalić zapotrzebowanie energetyczne generowane przez czworonoga. Więcej o tym tutaj.

W momencie kiedy poznamy prawidłową podaż energii powinniśmy natychmiastowo wprowadzić zmiany w diecie:

  • obniżenie kaloryczności posiłków
  • całkowitą rezygnację z jakichkolwiek nagród/smaczków
  • uregulowanie pór posiłków

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy odchudzaniu jest stosowanie diet monoskładnikowych (np. jeden typ miesa i warzyw). Należy tego bezwzględnie unikać – dieta powinna być urozmaicona, zdrowa i pełnowartościowa.

Wyróżniamy trzy typy odżywiania:

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie weterynaryjnych karm na odchudzanie. Wszak, tego typu odżywianie gwarantuje pełnowartościowość i skuteczność (o ile będziemy podawać ją zgodnie z zaleceniami producenta).

Dieta BARF i domowe jedzenie wymaga od nas zdecydowanie większego zaangażowania. W procesie odchudzania musimy skrupulatnie liczyć kalorie i prawidłowo porcjować jedzenie. Nie mniej jednak – jeśli pies jest przyzwyczajony do konkretnego typu odżywiania – warto przy nim zostać. Dostatecznym szokiem dla psa będzie zmniejszenie posiłków.

Prócz zmian nawyków żywieniowych, należy także zwiększyć aktywność fizyczną czworonoga. W zależności od jego możliwości motorycznych i kondycji układu ruchowego, należy dobrać odpowiedni plan treningowy i stale zwiększać wydatek energetyczny (tzw. progresja treningowa).

odchudzanie psa

Dieta dla psa z nadwagą lub otyłością

Jadłospis psa z nadwagą powinien składać się z 3-4 zbilansowanych posiłków podawanych o stałych porach. Ilość podawanego pożywienia należy wyznaczać przy zastosowaniu wagi kuchennej, aby uniknąć zwiększenia podaży (np. stosując inne formy miary).

odchudzanie psa - dieta

Należy bezwzględnie zrezygnować z gotowych nagród/smakołyków. Jeśli pies przyzwyczajony jest do konsumpcji smaczków pomiędzy posiłkami należy:

  • korzystać tylko i wyłącznie z pełnowartościowych i zdrowych produktów
  • ograniczyć częstotliwość konsumpcji tzw. smaczków
  • uwzględnić smaczki w całkowitym bilansie diety

Decydując się na żywienie psa gotową karmą, należy zadbać o to, aby produkt był odpowiedniej jakości. W szczególności polecamy wykorzystywać specjalistyczne karmy weterynaryjne na odchudzanie.

7 komentarzy

  1. Jak bylem młodszy moi rodzice mieli jamnika, który była strasznym grubaskiem. Jako młody chłopak nie miałem świadomości jaka krzywda mu się dzieje. To że był pulchny było dla mnie całkiem normalne. Jednak z biegiem czasu piesek miał coraz większe problemy z poruszaniem. Postanowiłem więc zainterweniować zabrałem do do weta. Pamiętam jak weterynarz aż załapał się za głowę. Zaczęliśmy działać. Piesek przeszedł na restrykcyjną dietę – mama gotowała mu specjalne posiłki bo karmy zawierały dużo tzw wypełniaczy. Musicie na nie szczególnie zwrócić uwagę gdy odchudzacie psa. Nasz Dingo oprócz specjalnego jedzenia musiał też przestrzegać specjalnego treningu. Na początku ciężko było go nakłonić do aktywności dlatego uczęszczaliśmy na specjalne zajęcia na bieżni. Tam pies jest delikatnie „zmuszany” do ruchu. potem spacery zabawy czy nawet bieganie .. wszystko wprowadzaliśmy stopniowo. Piesek stracił na wadze – lecz niestety nadal przeszkadzał mu nadmiar skóry, która rozciągnęła się na skutek utycia. Jednak z czasem poradziliśmy sobie i z tym problemem w sposób chirurgiczny. Dinga już z nami nie ma [*] ;( ale niech jego historia będzie dla Was przestrogą

    • To bardzo przykre. Na szczęście jest coraz więcej ludzi, którzy są świadomi konsekwencji nadwagi psa. Ogólnie nasza świadomość jako posiadaczy psów rośnie. Jednak jeszcze niekiedy zdarzają się przypadki takiego zaniedbania. Zauważyłem, że taką tendencję wykazują osoby starsze, w bardzo podeszłym wieku – może dlatego że nie korzystają z komputera/internetu – i właśnie takie historie czy nawet apele do nich nie trafiają. Drugą przyczyną jest też to, że ich aktywność fizyczna po prostu spada – i na tym też cierpią ich pupile. Także ode mnie również apel – młodzi ludzie uczcie swoich dziadków/babcie właściwej opieki nad ich psami. Zabierzcie czasami ich psa na spacer, pobawcie się z nim.

  2. Czy polecacie jakas gotowa dietetyczna karmę dla psa? Mam takiego grubasa w domu od 2 tygodni jest na diecie ale takiej która ja mu sama przygotowuje tzn stoję przy grach godzinami i pilnuje żeby dieta była zbilansowana i odpowiednio kaloryczna. Czy jest coś godnego polecenia co mi w tym po pomoze? Moje drugie pytanie brzmi też czy wy też macie wrażenie że glodzice swojego psa? Strasznie mi tego łasucha szkoda wiem że przyda mu się zrzucić kilka kilo, ale rozczulaja mnie te jego słodkie oczka, które proszą o więcej jedzenia bądź jakoś przysmak. Jak sobie z tym radzicie? Nie potrafię być obojętna na jego prośby

    • Marto każdy weterynarz poleci Ci karmę firmy Hill’s. Oczywiście nie jest ona najtańsza. Dużo droższa niż karmy z przeciętnej półki. Ale jest to jedna z karm weterynaryjnych. W 100% pewna. Ta firma oferuje karmy, które można stosować przy różnych typach schorzeń u psa. W przypadku psa otyłego wyczytałam że najlepsza będzie – Hill’s Prescription Diet Metabolic Weight Management. Ale najlepiej podpytać jeszcze weterynarza. Ogólnie najlepiej kierować się zasadą, że dobra karma to taka której koszt wynosi min. ok 20 zł/kg

      • Hils jest strasznie drogi jeżeli czesz coś tańszego to polecam Royal Canin Obesity Management Canine lub Bosch Special Light. Najlepiej zamawiać przez neta wtedy wychodzi najkorzystniej, bo w zoo-sklepach nieźle windują ceny. Te karmy są przeznaczone dla psów każdej rasy i wielkości. Mój Golden odchudzał się na Royal Canin i w 2 miesiące zgubił 3 kilogramy. Oczywiście dochodziła do tego duża aktywność ruchowa. Na początku długie, wolne spacery potem bieganie – nie ukrywam że i mnie trochę kilo spadło 🙂

  3. To okropne jak wiele psów jest zaniedbanych. A otyłość to chyba jeden z większych problemów ostatnimi czasy. Ostatni zdarza mi się często chodzić do weterynarza z moim psem. Ma trochę problemów zdrowotnych, ale wraca powoli „do siebie”. Nie uwierzycie Państwo jak wiele psów z otyłością tam spotykam :O Szok normalnie. Wiem że nagradzanie psa smakołykami jest przyjemne bo pies się cieszy, a my cieszymy się jego radością. Ale jeżeli pies ma skłonność do smakołyków i łapczywego jedzenia – zadbajmy o jego aktywność. Co za tym idzie również o swoją. Spacerki i zabawa z psem niosą obopólne korzyści 😉 Pozdrawiam Lena

  4. Mam w domu 8-letniego Beagla. W młodości był bardzo aktywnym pieskiem sam szukał sobie rozrywek w naszym ogrodzie, czasami nawet w domu 🙂 Z wiekiem stał się bardziej spokojny wręcz apatyczny i ociężały. Ostatnimi czasy zauważyłem, że zaczyna on rosnąć w szerz i postanowiłem go zważyć. Wyszło aż 17 kg i przy jego wielkości to naprawdę sporo. Chciałbym sprawić, aby mój pies schudł kilka kilo. Jednak bardzo ciężko nakłonić go do aktywności. Czy macie jakieś sposoby godne polecenia? Może jakieś ciekawe zabawy? Czy lepiej po prostu skupić się na tym co je?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *