Home / Zachowanie / Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa komendy siad?

Siad to podstawowa komenda, której nauka jest bardzo prosta. Warto wyszkolić psa w takim stopniu, aby reagował błyskawicznie i w każdych warunkach.

jak nauczyć psa komendy siad

Nauka komendy „siad”

 1. Pokaż psu co oznacza komenda „siad”
  Weź w rękę ulubiony smakołyk psa. Poprowadź ją od nosa, górą ku ogonowi. Pies podążając wzrokiem za smakołykiem, uniesie wysoko głowę, a następnie ugnie łapy. W momencie prowadzenia użyj komendy „siad” jednokrotnie. Kiedy zad psa dotknie podłogi pochwal i daj nagrodę.Podczas jednej sesji treningowej należy wykonać 3-4 powtórzenia, nie więcej. Kiedy pies zrozumie co oznacza komenda – z nauki wyeliminuj prowadzenie smakołykiem ku celowi. Nadal nagradzaj i chwal.
 2. Stosuj komendę w różnych warunkach
  W momencie kiedy pies zacznie reagować na komendę podczas standardowej sesji treningowej należy zacząć stosować ją w coraz to trudniejszych warunkach – podczas spaceru, przy gościach i w obecności innych zwierząt.
 3. Wydłużaj czas siadu
  Z każdym kolejną sesją treningową wydłużaj czas siedzenia aż do przyznania nagrody. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad czworonogiem. Pies musi zrozumieć, że dopóki nie zwolnisz go z komendy musi siedzieć.
 4. Nagradzaj rzadziej
  Kiedy Twój pies w pełni opanuje komendę możesz zacząć nagradzać go za posłuszeństwo znacznie rzadziej. Wykorzystując tzw. zjawisko wzmocnienia sporadycznego wystarczy raz na jakiś czas nagrodzić psa, aby pies wiedział, że posłuszeństwo jest „opłacalne”.

Warto pamiętać, że komenda siad ma bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niej można uspokoić psa, który zbyt nachalnie wita gości lub wybiega za daleko podczas spaceru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *