Home / Pielęgnacja / Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa?

Kąpiel psa to proces, który stanowi spore wyzwania dla właściciela czworonoga. Wszakże, psy zazwyczaj bardzo niechętnie poddają się temu zabiegowi. Potrafią zrobić naprawdę sporo, by uniknąć niechcianego kontaktu z wodą.

Należy jednak pamiętać, że utrzymanie psa w czystości jest niezwykle ważne dla wyglądu i zdrowia czworonoga, dlatego też należy kąpać go odpowiednio często.

jak często kąpać psa

Pierwsza kąpiel psa – kiedy?

Pierwsza kąpiel psa powinna zostać przeprowadzona po upływie sześciu miesięcy od narodzin. Jeśli sierść i skóra psa nie wymaga przeprowadzenia zabiegu wcześniej – można poczekać nawet do dziewiątego miesiąca życia.

jak często kąpać psa

W przypadku, gdy pies będzie wymagał kąpieli wcześniej, gdyż jego sierść zostanie poważnie ubrudzona, zabieg należy przeprowadzić w samej wodzie. Specjalne psie detergenty należy stosować po upływie minimum pół roku.

Warto zauważyć, iż pierwsza kąpiel ma ogromny wpływ na przebieg zabiegu w przyszłości. Im mniejszy stres będzie temu towarzyszyć, tym lepiej. Warto przed pierwszym myciem zaznajomić psa z wanną, lejącą się wodą oraz wszelkimi wykorzystywanymi akcesoriami.

Jak często kąpać psa?

Częstotliwość kąpieli czworonoga uwarunkowana jest: wiekiem, rodzajem sierści oraz trybem życia psa. Wszakże, znacznie rzadziej będziemy myć „kanapowca” od aktywnego czworonoga, który całe dnie spędza na podwórku, ale śpi w domu.

Psa należy kąpać wtedy, gdy wymaga tego sierść i skóra. Jeśli pies jest czysty i nie śmierdzi, a jego sierść jest gładka – nie powinniśmy go myć, gdyż najzwyczajniej tego nie potrzebuje.

Istnieją dwie szkoły jeśli chodzi o częstotliwość mycia czworonogów. Jedna zakłada jak najrzadszą realizację zabiegu (raz w roku), druga mówi o kąpieli raz-dwa w miesiącu.

Kąpiel psa – jak kąpać czworonoga?

W ramach przygotowań do zabiegu należy:

  • wyprowadzić psa, celem zaspokojenia jego potrzeb fizjologicznych
  • nie karmić bezpośrednio przed samą kąpielą
  • rozłożyć matę antypoślizgową (lub ręcznik/szmatę) w wannie
  • przygotować wszelkie kosmetyki
  • przygotować wodę o temperaturze równej 35-38 stopni Celsjusza
jak kąpać psa

Kąpiel psa można podziel na kilka etapów:

Mycie wstępne
Moczymy psa w ciepłej wodzie (prócz głowy). Zmywamy brud, piasek i inne zanieczyszczenia samą wodą.

Mycie właściwe
Rozprowadzamy szampon na ciele psa. Rozpoczynamy od grzbietu, następnie: łapy, ogon oraz brzuch. Dokładnie myjemy okolice intymne czworonoga.

Spłukiwanie
Dokładnie spłukujemy szampon. Detergent należy całkowicie usunąć ze skóry i sierści czworonoga.

Mycie głowy
Należy zwilżyć głowę czworonoga. Wykorzystując minimalną ilość preparatu do kąpieli dokładnie umyć skórę, unikając kontaktu z nosem, oczami oraz pyskiem. Podczas spłukiwania należy uważać, by woda nie dostała się do nosa oraz uszu czworonoga.

Po kąpieli psa należy dokładnie osuszyć. Nie trzeć, gdyż może doprowadzić to do stworzenia kołtunów (u psów długowłosych). Można wykorzystać suszarkę z ciepłym nawiewem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można kąpać psa w szamponie dla ludzi?

Absolutnie nie. Do kąpieli czworonogów należy wykorzystywać specjalne detergenty dla zwierząt.

Jak wykąpać psa który boi się wody?

Należy przyzwyczajać psa do kontaktu z wodą (nawet przez kilka tygodni). Postępy psa powinny być nagradzane.

Czy można kąpać psa podczas cieczki?

Nie ma przeciwwskazań do kąpieli suczki podczas cieczki.

W czym kąpać psa alergika?

W drogeriach dostępne są specjalistyczne szampony dla psów z alergią.

Jeden komentarz

  1. Mój pies jest kanapowcem i kapie go 1-2 razy na miesiąc.. Niestety nie przepada on za kąpielami – zawsze się wierzga i próbuje uciekać. Za każdym razem obawiam się, że woda dostanie mu się do uszu/nosa albo szampon do oka. Chciałam zapytać co robić w takich sytuacjach? Macie jakieś doświadczenia z tym związane ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *