Erlichioza to choroba o charakterze zakaźnym, wielonarządowym. Dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Erlichioza wywoływana jest przez drobnoustroje z rodziny Rickettsiaceae z rodzaju Ehrlichia. Gatunkami drobnoustrojów Ehrilichia, które rozpoznawane są u czworonogów najczęściej to: E. Canis (erlichioza monocytarna, A phagocytophilum, E.ewingii (erlichioza granulocytarna) oraz E.platys (erlichioza trombocytarna).

Erlichioza u psa
Erlichioza jest chorobą odkleszczową. Za zakażenie odpowiedzialne są kleszcze Ixodess spp. i Rhipicephalus sanguineus. Stanowią one wektory biologiczne dla riteksji, które rozmnażają się w organizmie czworonoga (w jednojądrowych komórkach lub w płytkach krwii). Dochodzi do rozsiania po całym organizmie, co powoduje:
- uszkodzenie szpiku kostnego
- zmiany krwotoczne
- pantycopenię
- trombocytopenię
- zahamowanie agregacji płytek krwii
Erlichioza u psa – objawy
Okres inkubacji erlichiozy wynosi od 7 do 10 dni. Na początku choroby pojawia się apatia, osowiałość, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu.
W przypadkach zaawansowanego przebiegu choroby, dojść może do:
- spadku masy ciała
- krwawienia błon śluzowych
- wypływów ropno-śluzowego z nosa
- powiększenia śledziony
- powiększenia węzłów chłonnych
- wymiotów
- biegunki
- drgawek i porażeń
- zapalenia stawów
Erlichioza u psa – leczenie
Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia pozwalają na powrót czworonoga do zdrowia. W przypadku zlekceważenia problemu, po 4-6 tygodniach erlichioza ewoluuje w zakażenie subkliniczne lub przewlekłe albo ciężkie.
Diagnozę choroby przeprowadza się w oparciu o wywiad epizootyczny, badania laboratoryjne oraz obserwację objawów klinicznych.
Według aktualnych badań najskuteczniejszą formą walki z drobnoustrojami z grupy Ehrlichia jest antybiotyk doksycyklina. Powszechne zastosowanie znajdują także: rifampicyna oraz lewofloksacyna.
W leczeniu erlichiozy bardzo często podaje się antybiotyki o działaniu znacznie szerszym – tj. przeciwdziałającym nie tylko Ehrlichia, ale także Borrelia oraz Babessia.